Byty po H-Systemu nejspíš budou moci jejich obyvatelé odkoupit až o čtvrtinu levněji

Byty z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy si jejich nynější obyvatelé budou zřejmě moci odkoupit o 20 až 25 procent levněji, než je jejich tržní cena. Řekl to šéf věřitelského výboru Petr Pavel. Znalecký posudek, který určí konečnou cenu za každý byt, tak zohlední zhodnocení bytů, lidé si je totiž sami dostavěli. Bytové družstvo Svatopluk, které místní obyvatele zastupuje, nesouhlasí. Zhodnocení by podle něj mělo být 85 procent z hodnoty stavby.

Domy v Horoměřicích
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Posudek by měl být podlě šéfa věřitelského výboru a advokáta největšího věřitele H-Systemu Pavla hotový na podzim. Znalci podle něj vzali na vědomí všechny námitky, které vznášelo bytové družstvo Svatopluk. „O ceně se stále jedná, zohledňují se připomínky bytového družstva Svatopluk, které vzneslo na poslední chvíli,“ řekl Pavel. 

Cena bytů podle něj vezme v potaz jejich stáří, stav, dispozice i další skutečnosti, například jestli daný byt má předzahrádku nebo balkon. Pro každý jednotlivý byt tak bude cena určena ve znaleckém posudku samostatně. V ceně by mělo být bráno v potaz například i to, že se Horoměřice nacházejí v dráze letadel létajících na letiště v Ruzyni.

Obyvatelé chtějí slevu 85 procent

Bytové družstvo Svatopluk se započítáním zhodnocení v této výši nesouhlasí. „To je úplně mimo dosah lidí, kteří tady bydlí,“ řekl předseda družstva Martin Junek. Zhodnocení by mělo podle něj činit 85 procent z hodnoty stavby bez pozemků. Argumentuje znaleckým posudkem z roku 2003, který určil, že tehdejší hodnota nemovitostí v Horoměřicích činí 83,1 milionu korun, stavební zhodnocení určil posudek na 70,4 milionu korun.

Současná hodnota domů je ale zcela jiná. K ceně po odečtení zhodnocení by podle Junka bylo nutné připočítat cenu pozemků, na kterých domy stojí a které se dostavbou nezhodnotily. I tak by ale výsledná cena pro odkup byla výrazně nižší, než kterou určí aktuálně zpracovávaný posudek. „Pan Pavel těžko najde kupce, když tam vlastníme infrastrukturu,“ řekl Junek.

Byty se budou prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. Zhodnocení je tak předběžně určeno na 20 až 25 procent. Pokud by byt kupoval kdokoliv jiný, bude muset při prodeji zaplatit plnou cenu, kterou určí posudek.

O odkup má zájem už třetina rodin

Podle Pavla již třetina ze zhruba šedesáti rodin komunikuje s věřitelským výborem a má zájem odkoupit své byty za cenu, kterou určí posudek. Tyto byty budou podle něj prodané nejrychleji.

Poslední dostupný posudek odhadl cenu nemovitostí na zhruba 240 milionů korun. Jaká bude současná cena, zatím není jasné. Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Ústavní soud uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun.

Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.