Soud vrátil pozemky v kauze Bečvářova statku České republice, restituenti na ně nemají nárok

Pozemky ve Strašnicích, které pracovníci pražského pozemkového úřadu údajně neoprávněně vydali restituentům v případu takzvaného Bečvářova statku, se vracejí České republice. Nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud. Trojici úředníků za nezákonné vydání parcel uložil soud na počátku července nepravomocně sedm a šest let vězení a podmíněný trest. Součástí rozsudku bylo i zabrání některých dalších vydaných pozemků, například v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně. Podle soudkyně restituenti věděli, že na ně nemají nárok.

Trojice obžalovaných – Jan Horák, Eva Benešová i Petr Chmelík – proti rozhodnutí podala stížnost. Vlastnictvím nemovitostí se tak bude muset zabývat ještě Vrchní soud v Praze. Úředníci, které obžaloba viní z toho, že nezákonným vydáním parcel způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun, vinu od počátku odmítají. Čtvrtečního jednání se účastnili Chmelík a Benešová. Zopakovali, že oni restituentům žádné pozemky nevydávali.

„O vlastnickém právu České republiky k předmětným nemovitostem není pochyb,“ prohlásila předsedkyně senátu Jana Miklová. Na stát by podle jejího čtvrtečního rozhodnutí měly zpět přejít pozemky, které byly součástí původního historického Bečvářova statku.

Je to zejména parcela nedaleko stanice metra Strašnická, která podle informací z katastru nemovitostí patří v současnosti Emilii Bednářové. Soud rozhodoval i o několika menších pozemcích, které Bednářová vlastní spolu s dalšími restituenty.

Parcely soud vrátil vlastníkům, kterým patřily před rozhodnutím úředníků pozemkového úřadu. „Původním vlastníkem byla Česká republika, ale právo hospodaření měly tři různé subjekty. Byl to Státní pozemkový úřad, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Státní statek hlavního města Prahy v likvidaci,“ popsal státní zástupce Jiří Pražák, který vrácení pozemků navrhoval.

Cílem návrhu bylo podle žalobce zejména to, aby s nimi nemohli restituenti dále nakládat. Jako alternativu žádal o zabrání nemovitostí jako výnosu z trestné činnosti, čemuž však soud nevyhověl. Žalobce se vzdal práva na stížnost proti verdiktu.

Bednářová a další restituenti dostali převážně náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi, přestože měli nárok na dědictví pouze po jeho sourozencích. Tyto parcely soud zabral při vyhlášení rozsudku nad trojicí úředníků. Dědicové však dostali také několik málo pozemků, které zbyly z původního statku. Soud o nich rozhodoval až ve čtvrtek, protože podle státního zástupce potřeboval k verdiktu ještě doplňující vyjádření vlastníků.

Reportéři ČT: Chybička za miliardu II. (zdroj: ČT24)

Restituenti po sourozencích Bečvářových získali pozemky v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Pozemkového fondu Radima Ziky nemohla rodina dostat původní parcely takzvaného Strašnického velkostatku, protože byly zastavěny nebo převedeny na někoho jiného. Bečvářovým komunisté zabavili rozsáhlé území, na kterém dnes stojí například hotel Don Giovanni, Rádio Svobodná Evropa nebo sídliště Solidarita.