TÉMA

Radim Zika

Nejvyšší soud podruhé otevřel kauzu Bečvářova statku. Nesouhlasí s podmínkou pro úředníka

Vrchní soud v Praze musí znovu projednat případ bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka v kauze restituce Bečvářova statku. Nařídil mu to Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce. Na dotaz ČT to uvedl Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, který se případem zabýval jako první instance. Horák nejprve dostal za zneužití pravomoci sedmileté vězení, odvolací soud ale skutek překvalifikoval a uložil mu tříletou podmínku. Nejvyšší soud kauzu otevřel už podruhé.
11. 8. 2022|

Za podíl v kauze Bečvářova statku dostal bývalý pozemkový úředník podmínku

Pražský vrchní soud ve středu uložil bývalému referentovi pražského pozemkového úřadu Janu Horákovi v kauze restituce takzvaného Bečvářova statku tříletý podmíněný trest s dvouletým odkladem. Výrazně tak zmírnil prvoinstanční verdikt, podle kterého měl jít muž na sedm let do vězení. Podle odvolacího senátu někdejší úředník při přiznání pozemků neoprávněným osobám nejednal úmyslně, nýbrž z nedbalosti.
2. 2. 2022Aktualizováno2. 2. 2022, 17:11|

Soud vrátil pozemky v kauze Bečvářova statku České republice, restituenti na ně nemají nárok

Pozemky ve Strašnicích, které pracovníci pražského pozemkového úřadu údajně neoprávněně vydali restituentům v případu takzvaného Bečvářova statku, se vracejí České republice. Nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud. Trojici úředníků za nezákonné vydání parcel uložil soud na počátku července nepravomocně sedm a šest let vězení a podmíněný trest. Součástí rozsudku bylo i zabrání některých dalších vydaných pozemků, například v Dolních Měcholupech, Hostivaři či v Kolíně. Podle soudkyně restituenti věděli, že na ně nemají nárok.
6. 8. 2020Aktualizováno6. 8. 2020, 12:54|
Reportéři ČT

Kdo a jak profitoval na velké restituční kauze Bečvářova statku? Zjišťovali Reportéři ČT

Restituční kauza Bečvářova statku se rozvíjí do stále nových souvislostí. Obžalobě už kvůli tomu čelí tři úředníci z Pozemkového úřadu. K lukrativním parcelám v Praze se dostali vlivní zákulisní hráči v čele s Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Jak se domlouvali na ovlivňování úředníků, kteří rozhodovali o vydání pozemků, zjišťovaly pro Reportéry ČT Jana Neumannová a Adéla Paclíková.
17. 3. 2020|