Neničte jiřičkám hnízda, pomozte jim je stavět, vyzývají ornitologové

Ornitologové žádají lidi, aby neničili hnízda, která mají jiřičky na stavbách. Jiřičky se do Česka vrátily před několika týdny a nemají kde hnízdit. Trápí je také sucho, z vysušené hlíny se jim těžko staví. Ornitologové v únoru vyhlásili jiřičku obecnou Ptákem roku 2020. Chtějí upozornit na to, jakým těžkostem čelí.

Jiřička obecná
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Jiřičky si staví hnízda zpravidla na vnějších zdech budov, pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích. Většinou se vrací na místa, kde se narodily. Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud mají příležitost.

„Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem,“ upozornil Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Dodal, že pokud někdo jiřičkám hnízdo poničí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny, neboť nové místo už si nenajdou.

Jiřička je ptákem roku

Podle ornitologů lidé také brání jiřičkám v hnízdění například ostrými bodci v oknech, taková opatření přitom mohou ptáky i zabít. Právě v důsledku podobných útoků, nevhodných stavebních úprav i přímých zásahům do hnízdišť ornitologové v únoru vyhlásili jiřičku Ptákem roku 2020.

Pomoci jiřičkám mohou lidé několika způsoby. Za prvé se lze zapojit do mapování míst, kde jiřičky hnízdí. „Všímejte si hnízd a zaznamenávejte údaje do databáze na webové stránce. Údaje nám pomohou získat lepší přehled o naší populaci jiřiček, ale také například úředníkům při rozhodování o stavebních úpravách,“ řekla Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Potřebují bahno na stavbu 

Další cestou je ulehčit jim právě přípravu hnízd. „Sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká, je pro jiřičky problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou jiřičky v okolí, rychle zdroj bláta najdou,“ uzavřel Lukáš Viktora.