Po vystoupení z ČSSD bude Foldyna hájit ve sněmovně zájmy hnutí SPD

Poslanecký klub hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se rozšířil o dvacátého člena, kterým se stal bývalý zástupce ČSSD a v současnosti nestraník Jaroslav Foldyna. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se jejich politické priority shodují. Foldyna po rozkmotření s původní stranou na konci února vystoupil také z poslaneckého klubu ČSSD, který má od té doby 14 členů.

Jaroslav Foldyna
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Jaroslav Foldyna ve své žádosti mimo jiné uvedl, že došel k názoru, že se politický program SPD ve všech nejzásadnějších prioritách a cílech shoduje s jeho prioritami,“ řekl Okamura. Předsednictvo SPD proto schválilo Foldynovu žádost o vstup do poslaneckého klubu. 

Už v březnu Foldyna oznámil, že bude za SPD kandidovat v letošních krajských volbách. Na kandidátce v Ústeckém kraji by měl být podle hnutí na třetím místě.

Foldyna prohlásil, že ČSSD se politicky změnila od doby, kdy byl v 90. letech jejím předsedou současný prezident Miloš Zeman. „Pan prezident vyprofiloval sociální demokracii jako stranu, která respektovala národní zájmy, a stranu, která sdružovala v sobě i myšlenku odpovědnosti k této zemi. To je velký rozdíl se sociální demokracií dneška. Sociální demokracie dneška usiluje o rozpuštění této země v Evropské unii, slovo národní zájem je něco, co zásadně nepoužívá,“ řekl Foldyna. Proto se rozhodl spolupracovat s SPD, která vůči EU vystupuje kriticky a opakovaně vyzvala k odchodu Česka z Unie.

Foldyna měl dlouhodobě spory s vedením ČSSD, kritický byl zejména k místopředsedovi strany a ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Loni se ho strana neúspěšně pokusila vyloučit. Letos na konci února Foldyna oznámil odchod z ČSSD, představitelé strany konstatovali, že názorově se se sociální demokracií rozešel už dřív.