Odpadky se tam vrší znovu a znovu. Ústí nad Labem už vnitroblok čistit odmítá

Ve vnitrobloku v Ústí nad Labem, odkud se předloni šířila žloutenka, se znovu hromadí odpadky. Magistrát v srpnu 2018 za vyvezení odpadků zaplatil tři a půl milionu korun, teď už ale tuto vyloučenou lokalitu uklízet nehodlá. Podle radních je to boj s větrnými mlýny.

Video Události v regionech: Ve vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem se hromadí odpadky
video

Události v regionech: Ve vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem se znovu hromadí odpadky

V srpnu před dvěma lety nechal ústecký magistrát za pomoci těžké techniky vyvézt 1400 tun odpadu z vnitrobloku ve Sklářské ulici. Prostor tehdy nařídila uklidit tamní hygienická stanice, protože byl jedním z původců loňské největší epidemie žloutenky v kraji. Po několika měsících se ale odpadky na dvoře opět začínají hromadit.

Některé domy v bloku nejsou ani napojeny na kanalizaci a lidé tak lijí fekálie z oken. „Hygienické návyky těchto obyvatel nejsou dobré a my se samozřejmě snažíme komunikovat s majiteli nemovitostí,“ říká ústecký radní pro životní prostředí a odpadové hospodářství Tomáš Kirbs (ANO).

Šíření žloutenky tak může hrozit znovu. „Takovéto prostředí by v přítomnosti toho zdroje mohlo přispět k tomu rozšíření onemocnění,“ říká epidemioložka Krajské hygienické stanice Ústí nad Labem Eva Patrasová.

Magistrát ale místo znovu uklízet nehodlá, podle radních dokonce ani nemůže. „Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromé pozemky, tak město nemá ani možnost na tyto pozemky vstupovat, tedy ani uklízet,“ vysvětluje Kirbs.

Letos tam už dvakrát uklízel centrální městský obvod, jen za velkoobjemové kontejnery zaplatil 25 tisíc korun. „Chtěli jsme se k tomu jako obvod postavit čelem, nabídnout pomocnou ruku, ale domnívám se, že ten nepořádek tam bude neustále,“ říká starostka obvodu Hana Štrymplová (ANO).