Soud zakázal Metrostavu soutěže na veřejné zakázky. Absurdní, zlobí se zástupce podnikatelů

Krajský soud v Praze v pátek zakázal stavební společnosti Metrostav za podíl v druhé části kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v Česku má zároveň zaplatit deset milionů korun. Metrostav s nepravomocným verdiktem nesouhlasí, firma se odvolala. Generálnímu řediteli společnosti Pavlu Pilátovi uložil soud tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky, třímilionový peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti.

Pavel Pilát před soudem (vlevo)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Obchodního náměstka společnosti Metrostav Jiřího Anděla potrestal soud pětiletým vězením a také peněžitým trestem 250 tisíc korun. Rozdíl v trestech pro Piláta a Anděla podle soudu vyplývá z rozdílné právní kvalifikace. Pilát byl v pátek totiž nepravomocně odsouzen za podplácení, Anděl mimo jiné za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Společnost Metrostav potrestal soud v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci pavilonu v kolínské nemocnici a rekonstrukci části kladenské nemocnice za podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. 

Video Události
video

Události: Kauza Davida Ratha dopadla i na Metrostav

Situace je absurdní, říká zástupce podnikatelů ve stavebnictví 

Mluvčí Metrostavu Vojta Kostiha už oznámil, že společnost se proti rozhodnutí soudu odvolala. „Soudní řízení tedy dále probíhá a my se z toho důvodu nemůžeme a nebudeme až do konečného pravomocného rozhodnutí vyjadřovat,“ dodal mluvčí. Odvolání podal i ředitel Pilát. 

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza kritizuje princip, podle kterého je za selhání jednotlivce potrestána celá firma.

„Kdybychom stejnou logiku vztáhli na všechny účastníky případu, měl by být potrestaný i Středočeský kraj, který by v takovém případě nemohl tři roky vypisovat veřejné zakázky, a tím přivodil kolaps veřejných služeb. Tato situace mi připadá absurdní. Důsledky takového trestu by dopadly nejen na vlastníky společnosti, ale zejména na tisíce jejích zaměstnanců,“ uvedl Nouza. Zásadní dopady by podle něj pocítil i veřejný sektor.

V případu společností se soud vrátil i k zakázkám projednávaným už při první části kauzy. Obžaloba v druhé větvi Rathovy kauzy se tak týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice. Na straně uplácených stojí společnost jedné z obžalovaných Lucie Novanské Aveza, která pořádala zadávací řízení. Podplácely údajně Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Společnost ML Compet je stíhána kvůli zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. 

Státní zástupce původně požadoval, aby Metrostav zaplatil za manipulaci s tendry středočeských nemocnic 25 milionů korun a aby se deset let nemohl podílet na veřejných zakázkách. Právník Metrostavu navrhovaný postih označil již dříve za likvidační. Vysoký peněžitý trest a zákaz účasti na veřejných zakázkách by podle něj dopadly na zaměstnance a jejich rodiny, mohly by také ovlivnit rozpracované stavební projekty.

Potrestaný lídr

Případný zákaz účasti ve veřejných zakázkách na tři roky může podle zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin Jany Klímové firmu zásadně ovlivnit. „To je samozřejmě drsný trest, pokud to tak zůstane, protože Metrostav je firma, která má velkou porci veřejných zakázek. V Česku se podílela na těch největších dopravních i železničních stavbách, působí i v energetice,“ připomíná Klímová.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Velká Británie opouští Evropskou unii
video

Jana Klímová o roli Metrostavu v kauze Davida Ratha

Společnost Metrostav je podle výše tržeb lídrem českého stavebního trhu. V roce 2018 mu tržby stouply o desetinu na 21,5 miliardy korun, za ním následovaly Eurovia CS, Strabag a Skanska. Ke konci roku 2018 měl Metrostav 4903 zaměstnanců.

Metrostav od počátku tvrdí, že jeho stíhání je účelové. Firma podle dřívějšího vyjádření svého právníka přišla kvůli trestnímu stíhání v Rathově kauze a dalších případech o zakázky za miliardy korun. Pilát už dříve označil své trestní stíhání za snahu poškodit jeho i firmu.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Velká Británie opouští Evropskou unii
video

Komentátor Honzejk: Trest pro Ratha je bezprecedentní rozsudek nad bývalým politikem kvůli korupci

Zdroj: Studio ČT24

Trestní stíhání firem za korupční trestné činy je v Česku spíše výjimečné. Obvinění Metrostavu v roce 2013 v druhé větvi Rathovy úplatkářské kauzy bylo prvním výrazným a mediálním případem. Ve stejném roce stíhala policie kromě nich za podplácení ještě jednu společnost.

O rok dříve, kdy začala trestní odpovědnost právnických osob platit, neobvinila policie za úplatky žádnou firmu, kvůli machinacím se zakázkami dvě. Ani v posledních letech nejsou čísla vysoká, vyplývá z výročních zpráv Nejvyššího státního zastupitelství.

Soud v pátek udělil Rathovi osmileté vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve druhé části jeho korupční kauzy. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený sedmiletý trest. Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a osm firem.