IT je vždy problém, zápasíme s tím, připustil Babiš. Nesouhlasí s navýšením zakázky na vyplácení dávek

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek ministerstva práce a sociálních věcí. V pátek prohlásil, že s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) o věci komunikoval. Od podzimu 2018 do konce loňského roku jí napsal deset kritických dopisů. IT systémy jsou podle něj dlouhodobým problémem, se kterým vláda zápasí.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Zásadně s tím nesouhlasím,“ uvedl Babiš k navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek. Připomněl také, že ministerstvu resort financí nevyšel při jednání o rozpočtu vstříc v požadavku navýšit sumu na změnu IT systému o 800 milionů korun.

„IT je dlouhodobě vždycky problém, my s tím zápasíme,“ prohlásil Babiš. Požádal proto všechny ministry, aby mu předložili veškeré smlouvy ohledně IT, které za dobu svého působení uzavřeli. Kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám premiér tento týden odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Odhadovaná cena systému by měla být až o miliardu vyšší

Systém pro vyplácení dávek je součástí jednotného resortního systému, který měl být původně v provozu od roku 2017 a stát měl 1,5 miliardy korun. Přípravy se ale protáhly. Ministerstvo práce ho plánuje spustit příští rok a odhadovaná cena by měla být až o miliardu vyšší. Zakázky resort vyhlásil v už minulém volebním období pod vedením ministryně Michaely Marksové (ČSSD).

Maláčová ve čtvrtek při jednání sněmovního výboru uvedla, že cena z roku 2016 není reálná. „Od léta minulého roku mají ministerstvo financí a premiér Andrej Babiš veškeré informace. Děláme vše pro to, aby kritická infrastruktura státu byla zajištěna,“ sdělila.

Kvůli zpoždění zakázky se ministerstvo v březnu chystá vyhlásit výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému vyplácení dávek od firmy OKSystem. Vítěz by pak měl systém spravovat a rozvíjet po kratší dobu, a to nejspíš dva roky. Provoz nynějšího systému je zajištěn do začátku příštího roku. Resort chtěl mít původně úplně nový systém, dodavatele ani po dvou tendrech ale nemá.