Soud zamítl Fajtovu žalobu na neplatnost výpovědi z Národní galerie

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Verdikt není pravomocný. Fajta odvolal společně s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Tehdejší pověřený šéf instituce Ivan Morávek, který dokument za galerii podepsal, neměl podle Fajta oprávnění ho propustit. Výpověď mu podle žaloby mohl dát pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury nebo jeho zástupce. Ani jednu z těchto funkcí však v té době nikdo nezastával.

S tímto názorem se však soud neztotožnil.  Podle předsedkyně senátu Martiny Tvrdkové měl Morávek stejná oprávnění, jako by jmenován byl. „Soud dospěl ve shodě s četnou judikaturou na toto téma k jednoznačnému závěru, že ten pracovněprávní úkon v podobě výpovědi z pracovního poměru mohla uložit osoba, která byla pověřena řízením Národní galerie v Praze,“ prohlásila. Morávek nezastupoval ředitele v době nemoci či dovolené, byl v podstatě jmenován se všemi z toho vyplývajícími důsledky, dodala.

Fajt po jednání uvedl, že se odvolá. S odkazem na právníka uvedl, že se soudkyně podle jeho názoru vůbec nezabývala meritem věci.

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Soukupa odvolal v polovině dubna tehdejší ministr kultury Staněk. Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea, na oba muže podal také trestní oznámení. Policisté se podnětem na Fajta zabývají, trestní řízení zatím nezahájili. Případ Soukupa již odložili.

Ministr podle Fajta postupoval nezákonně

Bývalý ředitel NGP v žalobě uvádí, že se neohrazuje proti svému odvolání či jeho důvodům. Brání se pouze proti výpovědi z pracovního poměru, protože ji podle něj nedostal od oprávněné osoby. Tehdejší ministr kultury podle Fajta „zcela účelově vybočil ze svých pravomocí a postupoval nezákonně“, protože podle zákona nemohl vedením galerie nikoho pověřit.

Za Fajtovo odvolání sklidil Staněk kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval. Prezident Miloš Zeman demisi nepřijal, premiér Andrej Babiš (ANO) proto navrhl jeho odvolání. Zeman o něm rozhodl v červenci. Morávkovo pověření k vedení galerie zrušil v druhé polovině září současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Její dočasnou ředitelkou jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z konkurzu vzejde nový generální ředitel.