Babí léto se loučí. Pondělek přinese vítr, pak se teploty citelně propadnou

V pondělí bude v České republice foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Večer budou poryvy slábnout, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zatímco v neděli může být ještě 23 stupňů, první říjnový týden se teplota bude přes den propadat až na deset stupňů Celsia. V noci se přiblíží téměř k bodu mrazu a na horách může sněžit.

„Přes Dánsko bude v pondělí 30. září rychle postupovat tlaková níže nad Pobaltí. Při jejím postupu bude nad naším územím zesilovat západní až jihozápadní vítr, v nárazech bude mít rychlost 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu,“ uvedli meteorologové ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí, která platí pro celou republiku od pondělních 02:00 do 20:00.

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může také způsobit menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují zajistit okna a dveře, zabezpečit skleníky či upevnit volně uložené předměty. Vítr může lámat větve a komplikovat dopravu. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

10 stupňů Celsia, na horách možná sníh

Vítr s sebou přinese podzimní charakter počasí. Začátkem příštího týdne se ještě rtuť může přes den dostat nad dvacítku. Od středy až do konce týdne se už ale podle krátkodobé předpovědi nad 20 stupňů nevyšplhá a třeba ve čtvrtek budou nejvyšší denní teploty jen mezi deseti až 14 stupni. Po celý týden se budou objevovat občasné přeháňky, na horách i sněhové.

Zbytek října už zřejmě žádné překvapivé oteplení nepřinese. Teploty budou po všechny příští čtyři týdny, od 30. září do 27. října, podle ČHMÚ s největší pravděpodobností odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období. Bude se tedy postupně ochlazovat.

„V prvních dvou týdnech předpovědi předpokládáme týdenní průměry nejvyšších denních teplot kolem 16 stupňů Celsia, ve třetím týdnu předpovědi kolem 13 stupňů Celsia, ve čtvrtém týdnu předpovědi kolem 12 stupňů Celsia,“ sdělili meteorologové. Ani objem srážek se podle ních většinou nebude vymykat dlouhodobému průměru.