Policie obvinila exnáměstka civilní rozvědky Blahuta kvůli jejímu hospodaření

Policie obvinila bývalého náměstka na civilní rozvědce Zdeňka Blahuta. Viní jej z podvodu a zneužití pravomoci, podle Vrchního státního zastupitelství v Praze souvisí obvinění s hospodařením Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Detektivové u Blahuta provedli domovní prohlídku. Vrchní státní zastupitelství dohlíží také na vyšetřování hospodaření rozvědky z doby, kdy v ní Blahut působil.  

Sídlo ÚZSI

Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Zbyněk

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze uvedlo, že v souvislosti s hospodařením ÚZSI v pátek policie obvinila jednu osobu z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle zjištění ČT je obviněným Zdeněk Blahut.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření ÚZSI trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl Marek Bodlák z VSZ. Státní zástupce dodal, že další informace nelze poskytnout kvůli utajení.

Blahut byl náměstkem civilní rozvědky od září 2014 do loňského ledna. Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) například nesmí pořizovat odposlechy. 

Další odmítají, že by je policie vyslýchala

Server Ekonomický deník uvedl, že byl zadržen i bývalý ředitel rozvědky Jiří Šašek. „Není to tak, nejsem zadržen ani vyslýchán,“ řekl Šašek Deníku N.

Šašek byl zproštěn výkonu služby loni v květnu, právě kvůli prověřování hospodaření úřadu. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že z kontroly vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti.

Pochybení se údajně týkala let 2015 až 2017. Metnar loni řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.

Podle serveru Neovlivní.cz a MF Dnes policie vyslechla také bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který Blahuta jmenoval do funkce. Chovanec to ovšem pro ČT popřel. „Jsem od rána doma a nikdo tady nebyl,“ řekl Chovanec před svým bydlištěm v Plzni.