Tři úředníky čeká soud za restituci Bečvářova statku. Škoda je půldruhé miliardy

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo obžalobu na tři bývalé úředníky kvůli restituci Bečvářova statku v Praze. Škodu, která vznikla hlavně státu, vyčíslilo na nejméně 1,4 miliardy korun. Na webu VSZ to uvedl jeho žalobce Jiří Pražák. V případu jde o lukrativní pozemky v Praze, které byly podle dřívějších informací vydány Emilii Bednářové – ta ovšem nebyla příbuznou velkostatkáře Julia Bečváře, a neměla tak na restituci právo.

Bytová zástavba na pozemcích, které žádala Emilie Bednářová
Zdroj: ČT24

VSZ podalo obžalobu 31. července k Městskému soudu v Praze. Tři bývalí úředníci bývalého Pozemkového úřadu Praha čelí obvinění ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

Podle žalobce se jich dopustili v souvislosti s vydáním sedmi restitučních rozhodnutí v letech 2009 až 2012. „Jejich jednáním měla být způsobena škoda především České republice, případně její vznik ještě hrozí, a to v celkové výši nejméně 1,4 miliardy korun,“ uvedlo vrchní zastupitelství.

Restituce bez příbuznosti 

Restituenti z Bečvářovy rodiny získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Když žádali také pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci Metrostavu, že jedna z restituentek – Emilie Bednářová – není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo ministerstvo zemědělství.

Restituci původně potvrzovala rozhodnutí úřadů a soudů. Až loni Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na část pozemků. Některé parcely byly v roce 2016 kvůli vyšetřování zablokovány.

Server SeznamZprávy.cz loni napsal, že detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu měli podezření, že restituce pozemků po Bečvářovi byla podvodem. Část pozemků totiž byla následně prodána neprůhledným kyperským firmám. Pro obvinění z podvodu ale nakonec chyběly důkazy, uvedl server.