Soud podruhé zrušil rozsudek nad bývalým pražským primátorem Hudečkem a dalšími v kauze Opencard

Pražský vrchní soud podruhé zrušil odsuzující rozsudek v kauze Opencard a pražských radních. Odvolací senát vrátil případ k novému projednání Městskému soudu v Praze. Prvoinstanční soud loni v prosinci uložil dvouleté podmíněné tresty bývalému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi. Bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková a šéf magistrátních informatiků Jan Teska dostali tříletou podmínku. Všichni se odvolali.

Video Události
video

Události: Soud podruhé zrušil rozsudek nad Hudečkem a dalšími v kauze Opencard

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a za porušení pravidel hospodářské soutěže rozdal senát soudce Alexandra Sotoláře tresty už v září 2016. Vrchní soud rozsudek následně zrušil s tím, že Sotolář dospěl k nesprávným skutkovým zjištěním. Některé části výpovědí svědků i obžalovaných totiž při hodnocení důkazů opomenul, jiné zase nepřesně interpretoval.

Znovu se Městský soud v Praze věnoval Opencard loni v prosinci a opět padaly tytéž podmíněné tresty. Exprimátor Hudeček a někdejší radní pro dopravu Josef Nosek dostali dvouletou podmínku, bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková a šéf magistrátních informatiků Jan Teska podmínku tříletou.

Žalobce označoval tresty za výchovné, ale Nosek mluvil o „absurdním divadle“ a Hudeček přirovnal soudce Sotoláře ke komunistickému prokurátorovi a soudci Josefu Urválkovi. Obratem se odvolali a vrchní soud rozsudek nižší instance nyní podruhé zrušil. Verdikt ale zatím neodůvodnil. Hudeček opakované zrušení rozsudku označil za frašku.

Městský soud by se měl kauzou zabývat hned poté, co dostane zpět spis z vrchního soudu. Podle advokátů by líčení mohlo proběhnout ještě na podzim.

Spor o Bémův odkaz

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k Opencard, firmou Haguess. Pražští radní kontrakty v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnotící komise. Podle rozsudku tím ale společnost Haguess neoprávněně zvýhodnili.

Obžalovaní poukazovali na to, že projekt „karty Pražana“ byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Společně se zmíněnou čtveřicí byl v roce 2016 nepravomocně odsouzen také další bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), a to k podmínce v délce 2,5 roku. Druhý verdikt se jej netýká, protože lékař byl v mezičase zvolen do Poslanecké sněmovny a jeho stíhání bude moci pokračovat až po skončení poslaneckého mandátu.

Dalších deset obviněných justice už dříve pravomocně osvobodila. Týká se to bývalých radních Lukáše Manharta, Václava Novotného, Pavla Richtera, Heleny Chudomelové, Radka Lohynského a Ivana Kabického. Osvobozeni byli i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnoticí komise Aleš Němeček a David Kučera.

Kauzu měla na starost žalobkyně Dagmar Máchová, která je dnes kvůli jinému případu mimo službu. Opencard vysvětlovala v roce 2014 i před poslaneckou komisí.