Rod Walderode má nárok na své severočeské panství, rozhodl odvolací soud

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Šlechtický rod se majetku domáhá od roku 1992 a ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec. Protistrany ještě mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ovšem nemá odkladný účinek. 

Video Události
video

Události: Rod Walderode má nárok na své severočeské panství

Vydání rodového panství v hodnotě kolem tří miliard korun se domáhá vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. O majetek totiž Walderode jako Němec přišel na základě Benešových dekretů a nynější spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil.

Rozhodnutí z Hradce jen navazuje na verdikty nižší instance. Ve prospěch šlechtického rodu se už v září před dvěma lety vyslovil Okresní soud v Semilech, když restituční nárok uznal. Legitimitu nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce v roce 1947 vráceno.

Z provedených důkazů podle okresního soudu vyplývalo, že se Karel des Fours Walderode neprovinil za války proti českému státu. Proto mu také byl navráceno občanství. Tím byla podle soudu splněna podmínka pro navrácení majetku jeho rodině.

Soud bude řešit vrácení jednotlivých pozemků 

Rozsudek semilského okresního soudu byl tzv. mezitimní. Semilský soudce Michal Polák upozorňoval, že pokud bude potvrzen, tak bude soud teprve řešit vracení jednotlivých pozemků. Těch je asi 1400 včetně zámku Hrubý Rohozec.

Připad se tak vrací do Semil, kde bude soud pokračovat projednáváním vrácení jednotlivých majetků a pozemků. „Okresní soud bude nyní u jednotlivých věcí zkoumat, jaký je jejich současný stav a zda jsou dány předpoklady pro jejich vydání žalobkyni,“ dodal mluvčí soudu Jan Kulhánek.  

Karel des Fours Walderode přišel po válce o své panství u Hrubého Rohozce a také o pozemky na Jablonecku a Liberecku. Jeho dědička v minulosti vysoudila lesík u obce Žďárek na Liberecku. Již v roce 1993 dostal Walderode od Lesního závodu v Harrachově téměř 90 hektarů lesa u Turnova, o tři roky později však ministerstvo zemědělství rozhodnutí zrušilo.