Transparency International podala trestní oznámení na Mynáře. Na kauzu upozornili Reportéři ČT

Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli údajnému podvodu s dotacemi za 32 milionů korun na stavbu penzionu. Na případ upozornil pořad Reportéři ČT. Mynář jakékoliv pochybení odmítl.

Vratislav Mynář
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Podle Reportérů ČT získal Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dotace od ministerstva školství a Evropské unie. Příjemci peněz byly spolek, který Mynář založil, a firma vlastněná kancléřem.

Podle TI Mynářův spolek i jeho firma porušily podmínky pro získání dotací. „V Transparency International jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ sdělil právník TI Jan Dupák.

Naivní pokus o mou diskreditaci, reaguje Mynář

Mynář uvedl, že Transparency International nejde o věc samotnou, ale o vlastní zviditelnění. „Jedná se o naivní pokus o mou diskreditaci, který se obrátí proti jeho původcům. Máme listinné důkazy, které jasně dokazují, že jsme se žádných pochybení nedopustili. Naopak jsme zachránili prostředky státu před jejich zmarněním,“ prohlásil.

Kritizuje také skutečnost, že organizace o trestním oznámení informovala v době, kde je s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě v Číně.

Podle TI získalo nejprve v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které v roce 2006 založilo několik lidí z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku.

Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak spolek Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky dotace přitom podle TI zakazovaly převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Mynářova firma Clever Management poté získala ještě dotaci šest milionů korun z evropských peněz z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP). Za tyto peníze byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion.

Při žádosti o peníze z ROP měli žadatelé podle TI uvést, zda na dotčený projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů. „Ale firma Clever Management nás o tomto neinformovala,“ řekla ČT vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Koplíková.

Mynář také v Osvětimanech vybudoval rybník, aniž by k tomu měl potřebná povolení. Kancléř prezidenta z rybníka navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, a ani na to podle zjištění ČT nemá povolení.

Kancléř tvrdí, že má souhlas na čerpání vody od správce toku, ale přiznal, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá. Mynář dále uvedl, že České televizi neposkytl příslušné dokumenty mimo jiné proto, že nemá v pořad Reportéři ČT důvěru.