Velikonoce na silnicích: víc nehod, zraněných i mrtvých než loni

Za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo na českých silnicích šest lidí. Více než o loňských Velikonocích bylo také zraněných i nehod. Při kontrolách policie zjistila téměř 5650 dopravních přestupků, nejčastěji řidiči překračovali povolenou rychlost. Přibylo také nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Celkem padly pokuty za víc než dva miliony korun.

Video Události
video

Události: O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí

Na silnicích umírali podle Lercha zejména nejzranitelnější účastníci provozu. „Mezi šesti usmrcenými máme tři řidiče motocyklů, dva cyklisty a jednoho řidiče osobního automobilu,“ uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Za prodloužený velikonoční víkend policie registruje předběžně 937 nehod, zranilo se při nich 282 lidí. „Ve srovnání s loňskými Velikonocemi došlo k nárůstu celkového počtu dopravních nehod, bohužel i jejich následků,“ řekl Lerch.

Pod vlivem alkoholu se stalo 61 nehod, což je předběžně také víc než loňských 54. Nehod loni od pátku do Velikonočního pondělí policie zaznamenala 674, zranilo se při nich 165 lidí.

Poslední velikonoční obětí nehody byl devětačtyřicetiletý cyklista, který v pondělí spadl z kola v Branišovském lese u Českých Budějovic. Pravděpodobně nezvládl rychlou jízdu.

Jednou z nedělních obětí je řidič středního věku, který odpoledne mezi Mýtem a Strašicemi na Rokycansku narazil v osobním autě do stromu. V sobotu v podvečer zemřel třiadvacetiletý motorkář v Karviné. Pravděpodobně ve vysoké rychlosti nezvládl průjezd zatáčkou a najel do plynové přípojky.

Velikonoce jsou podle policie jedny z nejrizikovějších dní

Dopravní policisté považují velikonoční svátky za jedno z nejrizikovějších období roku. Lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a vyjíždějí také sváteční řidiči.

Policie se při letošních kontrolách během velikonočního týdne opět zaměřovala na zákaz požívání alkoholu a drog, ale také na pravidla bezpečného poutání v autech a používání dětských autosedaček. Rizikové z hlediska alkoholu za volantem bývá hlavně Velikonoční pondělí s tradiční pomlázkou.

Od roku 2000 byl dosud nejtragičtější velikonoční víkend v roce 2003, kdy zemřelo při nehodách 25 lidí. Tři oběti si dopravní nehody stejně jako loni vyžádaly v letech 2011 a 2013.