Vláda rozhodla o zvýšení důchodu v průměru o 900 korun. Zásluhovost se nezvýší

Vláda hnutí ANO a ČSSD se rozhodla zákonem danou valorizaci důchodů, která se bude pro rok 2020 pohybovat kolem 700 korun měsíčně, doplatit zvláštním příspěvkem, aby bylo průměrné zvýšení o 900 korun. Zásluhovost se zvyšovat nebude.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se nebude zvyšovat základ, ze kterého se penze vypočítávají. Zásluhovost tak zůstane na stejné úrovni.

Podle současných hospodářských výsledků by zákonem stanovené navýšení mělo dosáhnout 720 korun, s přesným výpočtem doplatku kabinet počká na další makroekonomická data, informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

„Přesná čísla budou známa na konci léta,“ doplnila ministryně s tím, že výše průměrného důchodu dosáhne 14 200 korun. Kabinet tak podle premiéra směřuje ke slibovanému průměrnému důchodu 15 tisíc korun v roce 2021.

Pokud vláda každému důchodci přidá na mimořádném příspěvku 200 korun měsíčně - tedy za celý rok 2400 korun, bude to stát příští rok sedm miliard. Celkově vyjde navýšení na 33 miliard korun.

Maláčová chtěla původně složení penzí měnit 

Důchody se skládají ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a nyní činí 3270 korun.  Aby průměrné zvýšení činilo slibovaných 900 korun, navrhovala původně ministryně Maláčová změnit složení penze.

Pevná výměra měla podle novely odpovídat 10,6 místo deseti procentům průměrné mzdy. Polepšili by si lidé s nízkou penzí, ostatním by důchody od příštího roku rostly pomaleji než dosud. Složení důchodu Babišův kabinet už jednou měnil a zásluhovost oslaboval, za což byl kritizovaný. Proti opětovnému použití této cesty navýšení důchodů se nyní postavilo i ministerstvo financí.    

Výhrady měli také někteří poslanci hnutí ANO. Poukazovali na to, že kabinet už svůj závazek z programového prohlášení splnil. Proti další nivelizaci důchodů se staví pravicová opozice.

Jednorázový příspěvek se nezapočítává do příjmů při posuzování nároku na dávky či při stanovení nezabavitelného minima při splácení dluhů.

Loni tvořila pevná část zhruba 22 procent důchodu, zásluhová výměra 78 procent. Po změně ve složení penze, kterou prosadila Babišova vláda, se od letoška pevný díl dostal na 25 procent a podíl zásluhového dílu klesl na 75 procent.