Kárný senát zbavil podivínského soudce taláru. Není podle něj způsobilý vykonávat funkci

Jindřichohradecký soudce Jan Tichý není způsobilý vykonávat svou funkci a musí ji opustit. Rozhodl o tom kárný senát Nejvyššího správního soudu. Tichý má psychické problémy, podle znalců trpí schizotypní poruchou. Sám ale odstoupit nechtěl. Návrh na jeho odvolání podal předseda soudu v Jindřichově Hradci Lubomír Michálek. 

Soudce Jan Tichý
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Na soudce Tichého chodily podle Lubomíra Michálka stížnosti od účastníků soudních řízení. Domáhali se změny soudce, protože Tichý prý nebyl dostatečně komunikativní.

„Je takovou osobností, pro kterou se soudcovská funkce nehodí, prostě se nepotkal se svým povoláním. V souvislosti se svou nemocí není schopen dostát úkolům, které jsou na něj kladeny,“ uvedl Michálek během jednání kárného senátu.

Předseda kárného senátu Karel Šimka zdůraznil, že soudcovská práce je výsada a velká odpovědnost. „Na soudce je proto nutné klást nekonečně vyšší nároky než na běžného zaměstnance,“ řekl.

Soudce trpí extrémním podivínstvím

Kárný senát si objednal znalecký psychiatrický posudek. Podle něj trpí Jan Tichý specifickou schizotypní poruchou. „Česky by se dalo říct podivínství, ale extrémní,“ řekl za znaleckou komisi Ilja Žukov z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Několikrát do roka se soudce stahuje do ústraní a věnuje se úvahám o alternativní historii. Když ataka udeří, není schopen se soustředit na práci, bere si nemocenskou či dovolenou.

„Stavy si nenavozuje sám. Pozná sice, že přicházejí, není ale schopen si je ukončit,“ řekl Žukov. Tichý se léčí od dětství. Další člen komise Martin Anders řekl, že existují různé možnosti farmakologické i psychoterapeutické léčby, ne všechny byly dosud v Tichého případě využity.

Zdravotní stav soudce nelze skloubit s nároky justice

„Nikdo nezpochybňuje, že soudce může být nemocen, ale nemoc musí být buď dočasná a po nějakou dobu brání výkonu funkce, nebo trvalá, ale marginální, aby to justice unesla. Byli jsme konfrontováni se situací, že jeho nemoc je dlouhodobá a není marginální, a to jsme také zjistili,“ uvedl v odůvodnění Šimka. Řekl, že pokud by to bylo jen několik dní v roce, správní soud by to ani neřešil, v tomto případě však šlo o dlouhodobou záležitost, která výkon soudce ovlivňuje desítky dní v roce.

Znalecký posudek považuje Tichý za hrozný

Soudce Tichý po jednání novinářům řekl, že takové rozhodnutí čekal, navzdory tomu, že ve svých vyjádřeních vytýkal zásadní pochybení znalcům, která jsou podle něj obrovská, i kárnému senátu. „Pan předseda senátu se k věci v tomto směru nijak nevyjádřil, takže budu zvědavý na to, jak bude vypadat písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl Jan Tichý. Uvedl, že znalecký posudek považuje za hrůzu. Na otázky kladené senátem podle něj neodpověděl.

Pokud by kárný senát konstatoval, že Tichý je způsobilý vykonávat funkci soudce, zabýval by se kárnou žalobou podanou kvůli průtahům. Údajné kárné provinění Tichého ale nezkoumal. Podle Tichého nebyly průtahy tak vážné, aby bylo možné uložit nejpřísnější postih, tedy odvolání z funkce.

Šestačtyřicetiletý Tichý působil na civilním úseku Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Předseda soudu žádal ministra spravedlnosti, aby Tichého dočasně zprostil funkce. „Byly vyčerpány všechny možnosti manažerského řízení,“ řekl Lubomír Michálek a dodal, že mu nezbylo než podat kárnou žalobu. Ministerstvo návrh podle mluvčího Vladimíra Řepky obdrželo loni v říjnu, ministr Jan Kněžínek (za ANO) vyhověl před koncem roku. K dočasnému zproštění došlo s účinností od 18. prosince 2018.