Měl jsem strach ze zmanipulovaných migrantů, vysvětlil senior kácení stromů na koleje

Jedenasedmdesátiletý Jaromír Balda se u soudu přiznal k tomu, že pokácel dva stromy na železniční tratě a způsobil tím nehodu dvou vlaků. Obžaloba jeho počínání vyhodnotila jako teroristický útok. Senior ale tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit. Snažil se prý vyvolat odpor k migrantům. Proto na místě činu i jinde zanechával letáky s texty, které měly vyvolat dojem, že je psal vyznavač džihádu. Muži hrozí pět až 15 let vězení.

Senior Jaromír Balda u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

První náraz vlaku do pokáceného stromu se stal počátkem června 2017 mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V prvním vlaku bylo deset lidí, ve druhém devět. Nikdo z nich se nezranil. České dráhy vyčíslily způsobenou škodu na 155 tisíc, Správa železniční dopravní cesty na dalších 63 tisíc korun.

„V žádném případě jsem nedělal žádný teror. Nechtěl jsem nikomu ublížit nebo někoho zabít. Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla,“ řekl Balda, který ze zdravotních důvodů vypovídal vsedě. „Neměl jsem strach ze všech migrantů. Jenom z těch náboženských, zmanipulovaných, sebevražedných,“ dodal.

„Měl jsem sny, že se sem valej vlakem jako v indickejch filmech – na stupačkách, na střeše – a že nám znásilňujou ženský.“

Jaromír Balda

Opakovaně zdůraznil, že v dané době bral prášky na tlak, které měly vedlejší účinky. Trápily ho prý hrůzné sny, které „plynule navazovaly na to, co se dělo v Německu a ve Francii v souvislosti s migranty“. 

Jeden z těchto snů ho podle něj přiměl, aby šel pokácet první ze stromů. Ke druhému činu jej pak údajně motivovaly nepokoje v detenčním zařízení pro cizince Bělá-Jezová. „Chtěl jsem lidi varovat. Byl to zoufalý křik starého dědka k těm mladším, aby si dali pozor,“ vysvětlil.

Balda ale zároveň připustil, že nyní vnímá věci jinak. „Za toho tři čtvrtě roku, co sedím na Pankráci, se mi to v hlavě trochu srovnalo,“ uvedl. „Byla to ode mě zhovadilost, měl jsem se svěřit manželce nebo synům. Škodu bych chtěl uhradit, možná mi půjčí synové,“ řekl.

Vedle teroristického útoku čelí senior obžalobě také z vyhrožování teroristickým trestným činem. Do schránek totiž roznášel letáky, v nichž záměrně krkolomnou češtinou vyhrožoval útokem „českým nevěřícím psům a jejich pesicím“. Jeden leták zaslal i televizi Prima, což před soudem zdůvodnil tím, že chtěl před prezidentskou volbou varovat veřejnost, aby nevolila kandidáta vstřícného k migrantům, kterým byl podle něj Jiří Drahoš.