Důchodce nechal najet dva vlaky do stromu, podle policie chtěl podnítit nenávist vůči muslimům. Hrozí mu doživotí

Sedmdesátiletý muž, který loni v létě na Mladoboleslavsku způsobil dvě srážky vlaků se stromy, je obviněn z terorismu. Policisté ho zadrželi minulý týden, skončil ve vazbě. Hrozí mu doživotí. Svými činy chtěl podle policie podnítit nenávist vůči muslimům. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Muž, který podle policie způsobil srážky dvou vlaků se stromy, je ve vazbě

První nehoda se stala 1. června 2017 na trati mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou. Osobní vlak najel do spadlého stromu. Cestovalo v něm devět lidí, nikdo se nezranil. Druhá nehoda se stala 28. července mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem, také ta se obešla bez zranění.

Podle policie muž v obou případech stromy na trať pokácel. „Mohu potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání osoby obviněné pro zločin teroristického útoku,“ uvedl státní zástupce Martin Bílý. Senior na místě také nechal vzkazy odkazující na islám. Kvůli tomu je obviněn rovněž z vyhrožování teroristickým útokem.

„Toho se měl dopustit rozšiřováním letáků, které obsahovaly jazykově zkomolené výhrůžné texty, jež měly evokovat, že byly psány vyznavačem džihádu, který plánuje teroristické útoky na občany České republiky,“ řekl serveru státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák.

Podle informací Lidovek je zadrženým sedmdesátiletý Čech. Ve vazbě je od 22. února. Soudce se obával jeho útěku a také možnosti, že by v trestné činnosti pokračoval. „Obviněný je rodilým českým občanem, jehož motivací byla snaha vyvolat mezi obyvatelstvem obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků,“ dodal státní zástupce.

O první nehodě se spekulovalo na sociálních sítích, lidé mimo jiné zmiňovali právě možnost, že šlo o teroristický útok. K případu se vyjádřil i tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který požádal veřejnost o střízlivé hodnocení toho, zda mohlo jít o teroristický čin.

Vlaky do stromů narazily za bezvětrných dnů, pro strojvedoucího Zdeňka Špicara to byl první případ, kdy se mu před padlým kmenem nepodařilo zastavit. Zdůraznil, že chybělo jen málo, aby náraz skončil velmi vážně. „V duchu jsem si říkal, že vypadneme z kolejí. Naštěstí zůstal na kolejích. Divil jsem se, protože ten strom měl tak dvacet centimetrů v průměru,“ shrnul.