I dva roky po uprchlické krizi se Česku migranti vyhýbají. Policie jich zadrží asi 13 měsíčně

2 minuty
Policie zadrží v Česku asi 13 nelegálních migrantů měsíčně
Zdroj: ČT24

I dva roky od uprchlické krize je Česko stále mimo hlavní migrační trasy do západní Evropy. Pro většinu je ČR pouze transitní zemí na cestě do Německa či Švédska. Průměrně zadrží na našem území policisté třináct nelegálních migrantů za měsíc.

„Jsme mimo tu hlavní tepnu,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. „My jsme upřímně řečeno ani tou tepnou nikdy nebyli,“ dodala s tím, že jedním z důvodů jsou přijatá opatření v okolních zemích, například uzavření balkánské cesty.

Česko tedy bylo a stále je pro naprostou většinu migrantů pouze tranzitní zemí. Přes ČR míří zejména do Německa a skandinávských zemí.

„Máme přísná pravidla pro vstup na naše území a stále si na nich trváme, tudíž naše země není úplně pohodlná pro ty, kteří tu v uvozovkách chtějí pouze proběhnout,“ vysvětlila Rendlová.

Podle ředitelky české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládkové ale represivní opatření na dlouhou dobu migraci nevyřeší. „Nikdo jí nikdy nevyřešil,“ konstatovala.

Do konce listopadu letošního roku přišlo do Česka 145 nelegálních migrantů. To je dvacetkrát méně než v roce 2015, kdy vrcholila v Evropě uprchlická vlna. Tehdy cizinecká policie zadržela na českém území skoro 3300 ilegálních běženců. Loni policisté zadrželi přes 500 lidí.

Kvůli nelegální migraci rozhodla vláda před dvěma lety o zřízení speciální mobilní jednotky cizinecké policie. Služebny už má v Brně, Ostravě, Pardubicích a Praze. Policisté zadrží v Česku průměrně třináct nelegálních migrantů měsíčně. 

Česká vláda se k přijímání migrantů staví dlouhodobě odmítavě. Ve čtvrtek poslala Evropská komise Česko spolu s Polskem a Maďarskem k unijnímu soudu kvůli přístupu k programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Komise v minulých měsících všechny tři země opakovaně vyzývala, aby nabídly místa do programu, v němž zbývá z Itálie a Řecka přerozdělit několik tisíc migrantů, jak bylo domluveno v roce 2015.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 4 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.
před 19 mminutami

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 1 hhodinou

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 2 hhodinami

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 2 hhodinami
Načítání...