Policie zasahovala ve státním podniku Diamo

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v úterý ve státním podniku Diamo. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že s policií spolupracuje.

„Vzhledem k šetření NCOZ PČR jsou pracovníci společnosti DIAMO vázáni mlčenlivostí, a nemohou se tedy k probíhajícímu šetření jakkoli vyjadřovat,“ oznámil mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Nic bližšího neuvedla ani NCOZ. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytovat nebudeme,“ potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

K zásahu žádné podrobnosti neřekl ani ředitel státního podniku Tomáš Rychtařík. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit,“ uvedl ředitel. Podle informací ČTK policisté zasahovali na ředitelství a ještě v jednom ze závodů.

Podle webu Euro.cz se vyšetřování týká pozemků na těžbu lithia

Podle zdroje webu Euro.cz se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia. Zastupující mluvčí podniku Diamo Kristýna Hanušová pouze uvedla, že se ke kauze lithium nemůže vyjádřit.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými volbami do sněmovny. O lithiu se opět výrazněji začalo mluvit na začátku října, kdy australská společnost European Metals Holdings (EHM) uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval prohlášením, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, ve kterém záležitost převezme stát.

Zřizovatelem podniku Diamo je ministerstvo průmyslu a obchodu. Firma má několik závodů v různých krajích, ředitelství se nachází ve Stráži pod Ralskem. Státní podnik zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku.

Ke konci loňského roku měla firma 2235 zaměstnanců. V roce 2016 měla čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončila ve ztrátě 166,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku.