Soudce Elischer stíhaný za korupci neuspěl se stížností, hrozí mu 12 let

Státní zástupkyně zamítla stížnost obviněného soudce Ivana Elischera proti zahájení trestního stíhání. Policie tak bude bývalého soudce pražského vrchního soudu nadále stíhat v kauze korupce a ovlivňování trestního řízení. Informace vyplývá ze sdělení státní zástupkyně Lenky Šimkové a pro ČT ji potvrdila i advokátka stíhaného soudce.

Ivan Elischer
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Elischer je na svobodě od dubna, kdy ho pražský městský soud propustil z vazby. „Mohu potvrdit informaci, že Vrchní státní zastupitelství v Praze rozhodlo o zamítnutí stížnosti obviněného doktora Elischera i obviněného Hunga Quoc Nguyena. Rozhodnutí mi bylo doručeno do datové schránky a je velmi rozsáhlé. Má téměř 179 stran a zatím jsem neměla prostor, abych ho s klientem prostudovala a mohla se k jeho obsahu blíže vyjádřit,“ uvedla advokátka obviněného soudce Lucie Kýčková.

Soudce Ivan Elischer (druhý zleva)
Profil

Ivan Elischer

U pražského vrchního soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. Jako člen odvolacího senátu se zabýval například kauzou skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. Šéfové gangu Jiří Limburský a Quang Nguyen Anh byli v dubnu 2016 odsouzeni na deset let.

Elischer v minulosti působil na ústeckém krajském soudu, kde se například zabýval případem vraždy pětiletého Honzíka Rokose. Krajský soud za to poslal chlapcovu matku a jejího přítele na 24 a 20 let do vězení.

Řešil i kauzu zkrachovalé ústecké Universal banky. Před soudem stanulo 14 lidí, kteří se podle obžaloby dopustili stamilionového podvodu. Většinu bývalých bankéřů, manažerů a podnikatelů zprostil krajský soud obžaloby. Odvolací senát se u většiny s tímto rozhodnutím ztotožnil.

Elischer v minulosti působil také jako státní zástupce u Vrchního soudu v Olomouci. Je členem běžeckého Athletic Clubu Ústí nad Labem. V roce 2017 zvítězil na Sportovních hrách justice v Kroměříži v běhu na 3000 metrů v kategorii mužů nad 40 let.

Bývalému soudci pražského vrchního soudu Ivanu Elischerovi hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování Vietnamcům, které soudil v drogových kauzách. Podle vyšetřovatelů páchal trestnou činnost nejméně od května 2016.

Státní zástupce zároveň minulý týden rozhodl o rozšíření obvinění. Nově měl mimo jiné Elischer ve spolupráci s druhým obviněným mužem nejméně ve dvou případech zhoršit trest soudu první instance poté, co tyto osoby neakceptovaly jejich nabídku na snížení trestu.

Soudce Ivan Elischer s policejní eskortou
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zprostředkovatelem korupce byl údajně Hung Quoc Nguyen, který je stále ve vazbě. Jeho „velmi blízké a nadstandardní vztahy“ se soudcem údajně kriminalisté zdokumentovali nejpozději od července 2013. S mužem se Elischer scházel i ve své kanceláři v budově vrchního soudu.

Policie Elischera zadržela v polovině března letošního roku a následně ho Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby. Podle soudu tehdy existovala důvodná obava, že by Elischer mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo opakovat trestnou činnost. V dubnu ale Městský soud v Praze vyhověl jeho stížnosti proti vazbě a propustil ho na svobodu.

Z rozhodnutí ministra spravedlnosti Elischer dočasně nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po tu dobu bude pobírat polovinu svého platu.