Déšť nepřichází, Česko i na podzim vysychá. Meteorologové varují před požáry

Sucho vládne Česku i na podzim. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu na zvýšené riziko požárů, která se týká severozápadu Čech a také části jižní Moravy. Výstraha platí až do odvolání. Meteorologové doporučují nerozdělávat oheň, lidé by tak neměli vypalovat trávu. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Letošní léto poznamenalo velké sucho. Příznivci železnice museli oželet jízdy parních lokomotiv, milovníci buřtů zase táboráky v přírodě. Mohlo by se to opakovat i na podzim. Zákazy sice vydávají radnice, ale na základě informací meteorologů. A ti znovu vydali výstrahu kvůli zvýšenému riziku požárů.

Požáry hrozí kvůli suchu zejména na severozápadě Čech a jihu Moravy. Konrétně výstraha platí pro celý Ústecký kraj, Českolipsko (v Libereckém kraji) a západní část Jihomoravského kraje, tj. nikoli pro Blanensko, Hodonínsko a Vyškovsko.

Meteorologové doporučili nerozdělávat oheň, nemanipulovat venku s otevřeným ohněm a nekouřit. Znamená to tedy například, že by se lidé měli zdržet podzimního pálení trávy nebo spadaného listí.

Sucho už je na více než 70 procentech území

Suché počasí s nedostatkem srážek v Evropě přetrvává, v Česku se podle aktuálních informací vědeckého týmu Intersucho za poslední týden sucho rozšířilo z 55 procent území republiky na 71 procent. Z toho na 30 procentech je sucho výrazné.

O prázdninách měli hasiči navzdory výstrahám a zákazům rozdělávání ohňů nejvíce práce za poslední tři roky, tedy od suchého léta 2015. K požárům letos zatím vyjížděli 5562krát, což byla pětina všech zásahů. Oproti jiným rokům přibylo zejména požárů v přírodě. Ve srovnání s minulým rokem přibylo požárů téměř dvojnásobně a zemřelo při nich dvanáct lidí.