Potápěči pátrali v tunelu Motolského potoka po pohřešovaném muži. Do stoky se vrátí v pondělí

Potápěči v neděli pátrali v podzemním tunelu Motolského potoka po muži, kterého zřejmě v sobotu při silné bouřce spláchla vlna, když spolu s dalšími lidmi hledal takzvané kešky. Pátrání však bylo neúspěšné. Hasiči se do stoky i na pražskou náplavku, kam potok svedený do podzemí ústí, vrátí zase v pondělí. 

Video Události
video

Události ČT: Potápěči pátrali v tunelu Motolského potoka po pohřešovaném muži

Pátrání po mladíkovi, kterého pravděpodobně v sobotu spláchla přívalová vlna v podzemním tunelu Motolského potoka, zatím nemá výsledek.  Hasiči v neděli před pátou hodinou odpolední pátrání ukončili. 

Pátrání v podzemí hasiči v neděli přerušili i během dne kvůli hrozícím dešťům. Každou půl hodinu dostávali aktuální předpověď od meteorologů.

Pohřešovaný muž byl součástí čtyřčlenné skupiny hledačů takzvaných kešek, kterou ve stoce překvapil v sobotu odpoledne prudký liják. Dvěma z nich se podařilo zachránit, lékaři motolské nemocnice jim ošetřili drobná poranění. Sedmadvacetiletou ženu našli v sobotu večer policisté utonulou pod Jiráskovým mostem. 

Tunel Motolského potoka, který na smíchovské náplavce ústí do Vltavy, měří podle mluvčího policie Jana Rybanského zhruba čtyři kilometry. V sobotu se tam kvůli velké vodě nebylo možné dostat. O den později si hasiči museli připravit vstupy do podzemí v celé délce stoky, v čemž podle mluvčího hasičů Martina Kavky spolupracovali s pracovníky Pražských vodovodů a kanalizací.

„Prostředí je komplikované i s ohledem na nefungující vysílačky a mobilní signál v podzemí,“ uvedli na twitteru v neděli odpoledne hasiči. 

Cestu za keškou v podzemní části Motolského potoka popisuje její autor na webu jako strastiplnou. Doporučuje těm, kteří se ji vydají hledat, aby se řídili zásadami pohybu v podzemí, dbali na možná nebezpečí a vzali si do stoky vhodné oblečení i výbavu. Popisuje různé odbočky, které cestou jsou, i zajímavosti, jako je písník na zachytávání nečistot z potoka.

Hasiči prohledávali i dno Vltavy

Hlídky poříční policie na člunech hledaly mladíka už v sobotu do pozdního večera, ještě předtím se zapojili do pátrání potápěči pražských hasičů. V neděli od rána v pátrání pokračovali, zaměřili se na oblast Mánesa, Rašínova nábřeží a propusti, která se tam nachází. Avšak tělo se nalézt nepodařilo. 

Před polednem pak potápěči v oblasti Hořejšího nábřeží prozkoumávali dno řeky. Po nezvěstném muži pátrali i policisté a strážníci na člunech a lodích v dalších úsecích Vltavy.

Policisté už také identifikovali oběť, jejíž tělo v sobotu večer našli. „Jedná se o ženu, ročník 1991,“ uvedl mluvčí.

Dvojici zachránil bývalý námořník

Dva ze čtyř příznivců geocachingu, kterým se podařilo ze stoky vyplavat, zachránil bývalý námořník Radovan Stránský, který nyní působí na lodi Europé, informoval v neděli server Seznam Zprávy. Nejdříve hodil záchranný kruh muži, kterého přívalová vlna vynesla z tunelu jen kousek od lodi, poté doplaval k potápějící se dívce. „Já už pár lidí vytáhl z vody, ale nikdy to nebylo takhle komplikované,“ řekl zachránce. Podobně silnou bouři, jako se v sobotu prohnala Prahou, zažil na moři, v tuzemských podmínkách ji považuje za zcela mimořádnou.

K záchranné akci se také připojila žena na člunu, která všechny tři přepravila na břeh.  Podle serveru Novinky byla onou zachránkyní Martina Součková, která na Vltavě trénuje mladé veslaře v klubu Slavia Praha sídlícím na Smíchově. 

„Bylo vidět, že jsou úplně vyčerpaní a pomlácení. Navíc oba byli hodně oblečení, měli holínky a nacucané oblečení je táhlo ke dnu. Kdybychom je nevytáhli, tak se v tom jezu určitě utopí,“ uvedla Součková.

O sobotní průtrži mračen vyjížděli pražští hasiči k více než padesáti případům. Odčerpávali vodu ze zatopených tunelů, sklepů a garáží, odstraňovali stromy, které spadly na silnice nebo auta. V Anežském klášteře bylo až 40 centimetrů vody, rychle ale odtekla.

Přívaly deště a popadané stromy na silnicích na několika místech zkomplikovaly automobilovou dopravu i MHD. Liják nad Letnou o hodinu posunul i začátek rozlučkového zápasu fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou.

Hledání kešek mělo oběti už dříve

Hledání kešek zaznamenalo v Česku své oběti už dříve. V prosinci 2005 zemřel osmnáctiletý mladík, když se při hledání keše zřítil ze čtyřicetimetrového svahu poblíž pražského motolského krematoria. V červnu 2012 zase našla policie tělo pohřešovaného Ondřeje Švejdy v mostním pilíři v ulici Bulovka v pražské Libni, podle všeho v oblasti také hledal skrýš.