Bouřky vyhnaly hasiče do terénu. Na východě bude znovu pršet

V pátek odpoledne a večer zasáhly Česko silné bouřky. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí, hlavně popadaným stromům a větvím na silnicích. Obdobná byla situace na Ústecku či na Vysočině, kde v Brtnici voda zatopila asi dvacet domů. Část obyvatel nechala starostka preventivně evakuovat. Výstraha před bouřkami dále platí pro východ republiky. Povodně podle meteorologů nehrozí, vytopené sklepy však ano.

Důsledky bouřky v Jestřebí u Brtnice
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„Bouřky a déšť navýšily počet technických pomocí, kterých bylo přes 300, normálně je denně 120 takových výjezdů. Nejhorší situace byla ve Středočeském kraji, na druhou stranu je to největší kraj, a potom v Ústeckém kraji a na Vysočině, oba tyto kraje měly přes 50 výjezdů,“ okomentovala situaci mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Největší škody jsou ve městě Brtnice, hlavně na soukromých domech a na krajských silnicích. Jejich výše se odhaduje řádově na stovky tisíc korun. Preventivně bylo evakuováno 12 lidí. Asi stovka lidí v Brtnici a místních částech Jestřebí a Příseka pracovala na odklízení do půlnoci, znovu začali ráno.

„Povodňová komise přišla domů po půlnoci. Hladina rybníka v Brtnici klesla, hasiči to kontrolovali, doufejme, že všechno bude v pořádku a nepřijde žádný déšť. Odklízecí práce probíhaly večer a teď už zase začínají, lidé pracují v domech. V našich vesnicích bude technická skupina zajišťovat pomoc, kontejnery, techniku. Budou potřeba vysoušeče, nejhorší to bude v Jestřebí,“ řekla starostka.

Video Studio 6 Víkend
video

Česko zasáhly silné bouřky

Česko zasáhly silné bouřky

Meteorolog Žák: Východ republiky čekají bouřky

Lidem z postižených domů nabídlo město azyl, ale ubytovali se u příbuzných. Lidé z Jestřebí, kterým dům zavalilo bahno, nocovali v ubytovně. Prostory k přespání nabízel i farář. Povodňová komise lidi obchází s pomocí.

V části Příseka jsou zatopené hlavně sklepy. Lidé, kteří bydlí pod silnicí, z nich odčerpávají vodu. Podle odhadů starostky spadlo v pátek od 50 do 70 litrů vody na metr čtvereční. Zatopený byl i bytový dům.

„Vzhledem k tomu, že občané reagovali hned, bylo to v území, které už kdysi povodně zasáhly, nasadili mezi dveře prkna a vodu vymetli ven. Hodně si pomůžeme sami. Největší škoda bude na majetku soukromých osob, hodně vymletá a rozbitá je místní silnice v Jestřebí,“ sdělila starostka.

Na východě hrozí silné bouřky

Na východě republiky se může podobná situace jako v Brtnici opakovat i v sobotu. Meteorologové předpovídají silné bouřky. Výstraha platí od 11:00 do 22:00 pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a také v Čechách pro Semilsko, Náchodsko, Rychnovsko, Trutnovsko, Svitavsko a Orlickoústecko. Bouřky se objeví hlavně v horských oblastech. Místy spadne až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, a objevit se mohou i kroupy.

V noci na neděli pak podle meteorologů bouřky zeslábnou. Během neděle ale znovu přijdou a budou ještě silnější. Úhrny srážek dosáhnout až 40 milimetrů. V neděli platí výstraha od 10:00 do 21:00. Bouře hrozí ve stejných regionech jako v sobotu, a k tomu navíc i na Liberecku, Jablonecku, Blanensku, Vyškovsku a Hodonínsku.