Okamura: S ANO máme mnoho společného, je na nich, s kým chtějí vládnout

Chválou nešetřil šéf hnutí SPD Tomio Okamura po středečním jednání s hnutím ANO o možné toleranci vlády. Podle něj se společně shodují na všech programových bodech SPD. Přesto si neodpustil kritiku na některé ministry Babišovy vlády v demisi. Kritiku ANO odmítlo, stejně jako vládu s podporou SPD.

Video Události ČT: ANO jednalo o vládě s SPD
video

Události ČT: ANO jednalo o vládě s SPD

Předseda SPD Tomio Okamura si na středečním brífinku neodpustil kritiku kabinetu Andreje Babiše, zaměřil se na ministryni obrany Karlu Šlechtovou, ministra dopravy Dana Ťoka a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Nejsou to podle něj odborníci. Na to záhy na tiskové konferenci reagovalo i ANO.

„Nemáme tam žádné politické trafikanty,“ uvedl na tyto výtky místopředseda hnutí ANO a vlády Richard Brabec s tím, že už současná vláda je vládou odborníků. Doplnil, že případné personální změny jsou v kompetenci premiéra. Andrej Babiš však už dříve uvedl, že ve stávající vládě nevidí slabý článek.

Přes tento střet si Okamura středeční schůzku a narýsované průniky obou hnutí pochvaloval. „Cítíme velkou ochotu prosazovat program SPD,“ nechal se slyšet s tím, že nezaznamenal žádné zásadní rozpory. „Když se podívám na všech 34 programových bodů, vyplynulo z jednání s ANO, že jsou ochotni nám pomoci prosadit je v poslanecké sněmovně a naplnit volební program SPD výměnou za podporu nějaké konstelaci vlády,“ uvedl na brífinku po jednání.

Předseda ANO Andrej Babiš však už před jednáním řekl, že hnutí nechce vytvořit koalici s SPD a nechce se spoléhat ani na toleranci své vlády od Okamurova uskupení.

Také Tomio Okamura připustil, že ANO má více možností vybrat si partnery pro spolupráci. A podle něj je nyní na Babišově hnutí, zda si vybere ke spolupráci SPD, nebo „servilní ČSSD“. V případě, že SPD vládu podpoří, budou sledovat, zda jejich programové priority budou naplňovány. Když se ukáže, že ne, vyvolá SPD hlasování o nedůvěře.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek po jednání uvedl, že stejnou debatu vede hnutí i s KSČM a předpokládá, že ji bude vést i s ČSSD po jejím sjezdu.

Jednání s SPD budou pokračovat

Strany se ve středu dohodly na expertech, kteří během příštího týdne připraví písemné znění dohody o prosazování priorit SPD budoucí vládou. Expertní týmy hnutí ANO a SPD příští týden rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou premiérem v demisi Andrejem Babišem.

Už ve čtvrtek bude Okamura jednat s bývalou ministryní spravedlnosti ANO Helenou Válkovou o návrzích zákonů, které SPD poslalo do sněmovny, týkají se přímé volby a odvolatelnosti politiků a zákazu nenávistných ideologií. SPD požádalo také o pomoc při prosazení přímé hmotné odpovědnosti hejtmanů a ministrů.

Další jednání na úrovni lídrů stran Okamura předpokládá v přespříštím týdnu. To už bude také po volebním sjezdu ČSSD, na který čeká Babiš kvůli možné podpoře od nového vedení sociálních demokratů.

Ve středu jednal na expertní úrovni Brabec také s místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem. Dohodli se na rozpracování programových témat, například sociální oblasti, v příštím týdnu.

„Jednotliví experti KSČM pošlou formou svých vstupů do programového prohlášení vlády během zítřka (čtvrtka) a pátku konkrétní návrhy, co by se mělo v programovém prohlášení objevit nově, nebo co se jim tam nelíbí,“ uvedl Brabec k hodinovému jednání s Dolejšem.