Sponzoři kampaně Zemanových přátel: Advokáti, kteří pomohli Mynářovi s vilou, i ztrátová firma

Miloš Zeman zveřejnil v závěrečné předvolební debatě České televize seznam přispěvatelů na kampaň, kterou vedl spolek jeho přátel ve prospěch stávajícího prezidenta. Jak vzápětí upozornila některá média, je mezi dárci například advokátní kancelář, která pomáhala prezidentovu kancléři při koupi vily, nebo ztrátová firma.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Prezident prozradil, kdo přispěl na kampaň jeho stoupenců

Seznam, který Miloš Zeman zveřejnil, není přehledem, který je k dispozici na jeho transparentním volebním účtu. Jde o seznam lidí, kteří dali peníze spolku jeho přátel. Zveřejňovat ho nemusel, zákon ho k tomu nenutí. Podle prezidenta jde o gesto dobré vůle.

Někteří dárci přesto vzbudili pozornost. Podle Respektu věnovala peníze na Zemanovu kampaň za znovuzvolení i ztrátová firma. Společnost Contradiction kampaň podpořila 885 tisíci, i když předloni – tj. podle poslední závěrky dostupné v rejstříku – skončila 142 milionů v minusu.

Dohromady 1,7 milionu pak dali brněnští advokáti Richard Tománek a Jiří Jestřáb. Jejich kancelář podle serveru iDnes.cz pomáhala prezidentovu kancléři Vratislavu Mynářovi při koupi strašnické vily.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Sponzoři prezidentských kandidátů

Zveřejněný dokument ale obsahuje dary jen asi za devět milionů. Náklady přitom byly vyšší.  Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který bdí nad volebními kampaněmi, přehled zatím nedostal.

Nebudu sponzorům zavázaný, ujišťuje Drahoš

Jiří Drahoš získal na kampaň téměř 50 milionů – což je zákonem povolené maximum. Přehled sponzorů již zveřejnil. Nejvíce mu darovali podnikatelé Martin Hájek a Dalibor Dědek (3,2 a 3 miliony korun), 2,5 milionu dostal také od nadace Blížksobě.

Drahoš vyloučil, že by se v případě úspěchu ve volbě cítil  zavázaný svým štědrým dárcům. „Nebudu se cítit zavázaný, protože jsem jim nic neslíbil. Není to půjčka,“ uvedl během prezidentské debaty.