Pražský orloj se zastavil, chystá se demontáž. Na sté výročí republiky bude znovu ve formě

Jednu z nejvýznamějších pražských dominant – Staroměstský orloj – zakryje lešení. Dvanáct apoštolů vyšlo v pondělí z okének na několik měsíců naposledy. Samotný orloj čeká renovace. Dokončení se plánuje na podzim – tak aby se mohla radnice stát jedním ze symbolů oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Video Události ČT: Pražský orloj zakryje lešení
video

Události ČT: Pražský orloj zakryje lešení

Zdroj: ČT24

Středověké astronomické hodiny odbily v pondělí v devět ráno naposledy, nyní čeká jejich části postupně přesun do restaurátorské dílny. Orloj utichl zhruba na půl roku. V pondělí totiž začala třetí etapa rekonstrukce věže Staroměstské radnice – ta se zahájila opravou střechy a ochozu v květnu loňského roku. 

Samotný hodinový stroj včetně soch dvanácti apoštolů čeká nejrozsáhlejší oprava od roku 1948, potom co hodinový stroj poškodil požár způsobený bombardováním. Pro Petra Skálu, který se o Orloj stará od roku 2009, to bude znamenat téměř nepřetržitou práci. Kromě čištění chce totiž stroji vrátit původní podobu.

Video Studio 6
video

Studio 6: Pražský orloj utichne

Vrátí se konopná lana i dřevěné bubny 

„Modernizace po válce byla nevhodně provedená, ale zaplaťpánbůh, že ji udělali, protože stroji hrozilo úplné zapomenutí a odložení do muzea,“ uvedl pražský orlojník Petr Skála.

Místo ocelových řetězů se do stroje vrátí konopná lana a dřevěné bubny. Ve staronovém kabátě se po rekonstrukci objeví i venkovní astroláb. „Zmizí také symbolická astrologická noc, protože i to je moderní prvek,“ dodal Skála.

Vyčistit a zakonzervovat podle orlojníka potřebují i apoštolové. Ti by ale jinak měli být v pořádku.

Každou hodinu se na Orloj přijde podívat na Staroměstské náměstí v průměru až 700 lidí. Kompletně opravený se sem vrátí do konce srpna.

Magistrát zvažuje dočasnou náhradu – promítání na velkoplošné obrazovce. Ta by se tu mohla objevit za měsíc.