Posílit pozice. Asociace krajů chce připomínkovat zákony a získat peníze na silnice

Předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová vznesla na jednání s novou jednobarevnou vládou Andreje Babiše (oba ANO) sérii požadavků, které mají posílit pozici krajů. Pro Asociaci žádá možnost připomínkovat návrhy zákonů, chce jistotu státních peněz na opravy silnic druhých a třetích tříd a navrhuje rozpustit některé ministerské dotační programy směřující do krajů ve prospěch hejtmanství, která by peníze rozdělovala sama.

Video Studio ČT24
video

Vildumetzová chce posílit pozice Asociace krajů

Možnost připomínkovat připravované legislativní normy mají v současnosti jednotlivé kraje, jejich Asociace jako instituce ale takovým místem není – na rozdíl od Svazu měst a obcí, který sdružuje samosprávy.

„Pokud budeme schváleným připomínkovým místem, znamená to, že za zásadní připomínkou stojí všech čtrnáct krajů a vláda by ji měla vzít na zřetel a vážně se jí zabývat,“ vysvětluje požadavek Vildumetzová.

Kraje by chtěly své pozice posílit i vlivem na dotační programy, přes které se rozdělují peníze. Vedle těch krajských existují i národní, ministerské, které mnohdy směřují také na venkov. Jako vzorový příklad Vildumetzová uvedla dotační program na opravu místních komunikací od ministerstva pro místní rozvoj.

Podle Vildumetzové, která současně působí jako hejtmanka v Karlových Varech, by bylo žádoucí podobné programy převést na kraje. Ty totiž mají lepší představu o potřebách ve svém regionu.

Hejtman jako partner pro ministra

„Vnímáme představy hejtmanů, že by program na financování oprav silnic a místních komunikací měli pod sebou a budeme o tom jednat,“ reagoval Babiš a současně přislíbil výjezdní zasedání vlády ve všech regionech republiky.

Posílení krajských pozic by mohl znamenat i asociační návrh na vytvoření neformální stínové vlády. „Každou komisi v asociaci krajů vede jeden hejtman, jako příklad komisi zdravotnictví vede hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Pro něj bude hlavním partnerem ministr zdravotnictví, se kterým bude řešit konkrétní problémy krajů,“ přednesla záměr Vildumetzová s tím, že následné naplňování krajských potřeb by měla řešit ona spolu s ministerským předsedou.

Peníze pro „dvojky“ a „trojky“

Na pořad jednání se dostal i evergreen krajské dopravy. Před dvěma lety dostaly kraje na opravy silnici II. a III. třídy přes tři miliardy korun, v loňském roce šlo o další miliardy. Třebaže ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ještě na podzim v předvolební debatě mluvil o mimořádném charakteru této podpory, hejtmani nyní žádají její trvání.

„Byli bychom rádi, kdyby se do programového prohlášení promítlo, že kraje v horizontu dalších let budou mít garantované finanční prostředky na opravy silnic druhých a třetích tříd. Potřebujeme vědět, jestli obdržíme finanční prostředky, v jakém objemu, musíme mít připravené projekty a povolení,“ řekla Vildumetzová.