Léto uprostřed podzimu vrcholí. Teplotní rekordy neodolaly na polovině stanic

Teplotní rekordy padaly i v úterý. Historická maxima pro 17. říjen přepisovali na více než polovině meteorologických stanic. Na pěti z nich dokonce bylo přes 25 stupňů Celsia, byť ne o mnoho. Vůbec nejvyšší naměřená hodnota činila v úterý 25,6 stupně – tak teplo bylo v Javorníku.

Dosud nejvyšší teplotu pro 17. říjen naměřilo 76 ze 145 meteorologických stanic, které měří déle než 30 let. Na pěti místech zaznamenali meteorologové letní teploty, bylo tam tedy více než 25 stupňů Celsia. O jednu desetinu stupně více bylo ve Stříbře, o dvě desetiny ve Vyšším Brodě a o čtyři desetiny v Neumětelích a Zlatých Horách.

Vůbec nejtepleji bylo v Javorníku, a to 25,6 stupně Celsia. Podle informací meteorologa Pavla Šimandla tak ve městě padl denní rekord z roku 1990, kdy bylo 17. října „pouhých“ 23 stupňů.

Na Milešovce, v Jevíčku a Ústí nad Orlicí pak padly rekordy staré přesně 50 let. Na Milešovce přitom teplotu měří déle než sto let, s 20,4 stupně Celsia tam tedy byl zdaleka nejteplejší 17. říjen za obzvláště dlouhou dobu.

Nezvykle teplo je v Česku třetí den v řadě. Již v neděli padly rekordy na 34 stanicích a v pondělí na 75 stanicích, které měří teplotu minimálně 30 let. V neděli bylo s 24,2 stupně Celsia nejtepleji v Hliništi na Prachaticku, v pondělí s 25,8 stupně v Českých Budějovicích.

Léto uprostřed podzimu ale končí. Již ve středu se ochladí, nejvyšší teploty klesnou na 12 až 16 stupňů. Při déletrvajícím slunečním svitu by se ale ke dvacítce ještě mohly přiblížit.