Telička ukončil spolupráci s ANO

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička ukončil spolupráci s hnutím ANO, za které byl do vrcholné unijní instituce zvolen. Informuje o tom server E15.cz s odvoláním na předsedu ANO Andreje Babiše. S ním měl Telička už dříve neshody, v minulosti se vzdal pozice experta na zahraniční politiku a nepodílel se ani na současné předvolební kampani.

„Byla to jeho iniciativa. S panem Teličkou jsme se názorově nepotkali,“ cituje web E15 šéfa hnutí ANO. Europoslanec Babišovu informaci potvrdil, současně ale uvedl, že zpráva o názorovém rozchodu měla podle původní dohody vyjít až po volbách. „Nechtěl jsem vstupovat do předvolební kampaně, která v tuto chvíli má dost nekulturní parametry,“ uvedl s tím, že po říjnovém hlasování je připravený rozchod s ANO vysvětlit podrobněji.

Tečka za kritikou

Ukončení spolupráce mezi někdejším diplomatem a Babišovou formací nicméně není překvapivé. Nestraník Telička se už v květnu vzdal pozice experta ANO pro zahraniční politiku. Kritizoval mimo jiné skutečnost, že nedostal žádnou zpětnou vazbu ke svým příspěvkům do zahraničněpolitického programu ANO, ani to, zda vůbec byly do programu hnutí začleněny. Letos v srpnu novinářům řekl, že nemá informace o směřování ANO v evropské politice.

Vedle toho je místopředseda Evropského parlamentu k politické linii hnutí a jejího předsedy konstantně kritický. Už dříve avizoval, že by dal ANO vale, pokud by po volbách spolupracovalo s hnutím Svoboda a přímá demokracie, v době koaliční krize kvůli korunovým dluhopisům stranického šéfa vyzýval k tomu, aby opustil ministerstvo financí. V návaznosti na odposlechy zveřejňované skupinou Šuman, podle nichž měl Babiš zasahovat do obsahu svých médií, označil Telička podobné ovlivňování za nepřípustné.

S Babišem se neshodne ani na otázce eura. Zatímco Babiš zavedení jednotné evropské měny odmítá a označuje ji za neúspěšný projekt, Telička je dlouhodobý stoupenec eura. V srpnu navíc kritizoval české politiky, že se nedostatečně zasazují o evropskou tematiku. Vadí mu zejména to, že česká reprezentace Unii často kritizuje, ale nepřichází s alternativními návrhy řešení.