Viadukty nebo rekonstrukce radnice. Architekti ocenili nejkrásnější stavby roku 2017

Stavbami roku 2017 jsou silniční viadukty u Opavy, rekonstrukce radnice a knihovny v Kardašově Řečici, úprava Tyršových sadů v Pardubicích, přestavba kotelny na sídlo firmy Bosch v Praze a úpravy Galerie moderního umění v Hradci Králové. V hlasování veřejnosti zvítězila radnice v Kardašově Řečici.

 

Video Události
video

Kotelna, park či viadukt. Pět projektů získalo titul Stavba roku 2017

Titul Zahraniční stavba roku získaly vodní dílo Želiezovce v Levicích na Slovensku a budova Warsaw Spire v polském hlavním městě. 

„Porotci neměli vždy jednotné názory, ale diskusí jsme se většinou dostali k jednomyslnému závěru. Stavby, které získávají titul, si o to tak nějak řeknou samy. Svou jasností, osobitostí, suverenitou,“ uvedla předsedkyně poroty Radomíra Sedláková. Výsledky 25. ročníku vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

„Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je povedenou ukázkou toho, že i z téměř dvě stě let staré stavby se může stát díky správně řešenému projektu moderní, uživatelsky komfortní a energeticky velmi úsporná budova,“ dodala Sedláková. Budova v Kardašově Řečici s náskokem vyhrála i u veřejnosti, která hlasovala na internetu ještě pár hodin před udělováním cen.

Dva silniční viadukty přes údolí potoků Hrabyňka a Kremlice u Opavy na silnici I/11 měří 327, respektive 526 metrů. Porota ocenila nápaditě řešenou konstrukci ocelobetonových nosníků se zřetelem k citlivému posazení do přírodního rámce.

V případě úprav Tyršových sadů v Pardubicích porota udělila cenu za vytvoření přitažlivého rekreačního prostoru se zřetelem k vodohospodářským stavbám, stejně jako ke kompozici zeleně. 

Video 90’ ČT24 - Co se staví v Česku
video

90´ o současné české architektuře

Přestavbu bývalé kotelny v pražských Radlicích na sídlo firmy Bosch označila porota za nejlepší průmyslovou stavbu. Důležité pro ni bylo zachování původních konstrukcí. 

Rekonstrukce Galerie moderního umění v  Hradci Králové zaujala provozně i stavebně nápaditou proměnou bývalého bankovního domu na soudobé muzeum se zřetelem k nové skladbě prostor. 

„Úroveň rekonstrukcí je to nejlepší, co v oboru stavebním máme. Vyžaduje to velikou skromnost od tvůrců a respekt k tomu, co historie přinesla. V Česku existuje dlouhá tradice řemesla i zkušeností, jak s rekonstruovanými stavbami zacházet. A je to vidět.“

Jan Fibiger

předseda rady soutěže Stavba roku

Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR získala Residence Garden Towers na pražském Žižkově se 700 byty od developerské firmy Central Group. Svaz ocenil využití zanedbávaného brownfieldu a přeměnu Olšanské ulice, která měla do té doby čistě administrativní charakter. Byty postavil Metrostav zhruba za dvě miliardy korun.

Cenu Státního fondu dopravní infrastruktury obdržel silniční obchvat Velemyšlevse a přemostění Chomutovky v okrese Louny od firmy Silnice Group. 

 

V Praze se rovněž udělovalo stipendium pro mladé architekty. V pořadí třetím držitelem podpory Kaplicky Internship se stal Miroslav Strnad z VUT v Brně. V následujících měsících se vydá získat zkušenosti do Londýna na tříměsíční stáž do architektonického studia Allies and Morrison.

Zakladatel studia architekt Robert Allies byl členem poroty, která o udělení ceny rozhodovala. Před vyhlášením výsledků ceny, která nese jméno architekta českého původu Jana Kaplického, Allies v pražském centru DOX přednášel.

Miroslav Strnad: návrh duchovního centra
Zdroj: ČTK/PR/Bakala Foundation
Autor: Bakala Foundation