Babiš na bezpečnostní radě: Žádný živý spis jsem od novináře neměl

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nedostal od novináře živý policejní spis. Alespoň to sám opět prohlásil na zasedání Bezpečnostní rady státu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který o jednání rady hovořil po jejím skončení, byli členové rady ujištěni, že vyšetřování probíhá.

„Byli jsme informováni, že věci probíhají. Všichni tam slyšeli, že to jde tak, jak by to v právním státě mělo být, že policie se tím zabývá,“ prohlásil Brabec. „Pan ministr opakovaně prohlašuje, že se s žádným spisem nikdy neseznámil,“ dodal.

Ujištění, že příslušné orgány prošetřují obsah a vznik nahrávek, očekával od setkání i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jak avizoval před setkáním, politickou rovinu záležitosti řešit nechtěl. Stejně tak nechtěl slyšet ani konkrétní informace o vyšetřování.

„Nemáme ani právo se dozvědět jakékoli detaily,“ podotkl Brabec po jednání rady a dodal, že rada i potvrdila nulové ambice být seznamována s postupem vyšetřování.

Lidovci ale spokojeni nejsou

O svolání rady požádali lidovci kvůli obsahu nahrávek, ale i kvůli tomu, že jejich vznik v okolí vicepremiéra a místopředsedy Bezpečnostní rady státu Babiše by mohl být bezpečnostní hrozbou.

„Na různé otázky, které si tady v posledních dnech všichni klademe, nám bylo řečeno zase v obecné rovině, že ty věci se prošetřují,“ zhodnotil výsledek ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL). Křesťanští demokraté budou podle něj spokojeni až ve chvíli, kdy vyjde pravda najevo.

Na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman se objevily postupně záznamy s Babišovými slovy o členech vlády včetně premiéra. Řeší na nich s tehdejším novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem zveřejňování kompromitujících materiálů a živé policejní spisy.