Poslanci spatřili drastický záběr, jak farmář zabíjí lišku. Pak rázem na farmy změnili názor

7 minut
Zakázat kožešinové farmy? Několik poslanců přesvědčila reportáž
Zdroj: ČT24

Dva týdny, jedna reportáž a poslanci, kteří původně ve sněmovně hlasovali proti zákazu kožešinových farem, otočili o sto osmdesát stupňů. Česká televize zveřejnila drastické zabíjení norků a lišek na kožešinových farmách v Česku a reportérka Lenka Pastorčáková je pustila i poslancům. Řada těch, kdo v prvním čtení hlasovali proti zákazu farem, otevřeně přiznává, že prozřela. V hnutí ANO otočil dokonce téměř celý klub. Přitom jeho poslanci měli velkou zásluhu na tom, že návrh téměř neprošel ani do druhého čtení.

Na záběrech jedné z farem je vidět liška pověšená za ocas, kterou se farmář snaží zabít dvěma elektrodami. Jednu tyč jí vsouvá do konečníku, druhou do tlamy. Zvíře bojuje o život dlouhé minuty a tento záznam Česká televize před dvěma týdny pouštěla těm poslancům, kteří hlasovali proti zrušení farem.

Neměli jsme informace, říká Babiš

„Po zhlédnutí reportáže jsem změnil názor, a pokud se bude dále projednávat zákaz chovu kožešinových zvířat, tak tento zákaz podpořím,“ sdělil například poslanec Petr Kudela z KDU-ČSL. Byl jedním ze dvou lidovců, kteří v listopadu 2016 hlasovali proti zákazu kožešinových farem. Názor po reportáži změnili oba.

Návrh na zákaz kožešinových farem první hlasování ve sněmovně doslova jen velmi těsně přežil. Pro jeho zamítnutí zvedlo ruku celkem 57 poslanců z přítomných 145. Mimo jiné téměř celé hnutí ANO. Také jeho poslanci teď otočili. Protichůdné výroky jeho poslanců od sebe dělí přesně čtrnáct dnů.

Snímek z kožešinové farmy
Zdroj: ČT24/Obraz / Ochránci zvířat

„Nechceme ze zákona zakazovat určité skupině podnikatelů jejich podnikání,“ říkal původně předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Podpoříme zákaz chovu kožešinových zvířat,“ otočil nyní. Otočku spustil hned po reportáži a po tlaku ochránců zvířat sám předseda hnutí Andrej Babiš.

„Jednak jsme viděli ty záběry a také jsme původně neměli informace, které jsme měli mít. Navíc se skutečně jedná o minimální a zbytečný byznys, který nepatří do našeho století,“ sdělil Andrej Babiš.

Hlasů pro zákaz kožešinových farem je teď ve sněmovně dost. A to i přesto, že někteří poslanci je stále podporují. Změnu názoru neohlásil klub ODS, KSČM, ani Úsvitu. Ty vesměs podpořily farmy už při prvním hlasování.

Nechceme populisticky vykřikovat, sdělil Kováčik

„Budu hlasovat pro to, aby tyto farmy byly zachovány. Protože jsme papežštější než papež. Zakazujeme úplně všechno a za chvíli nebudeme moct podnikat vůbec v ničem,“ uvedla poslankyně Úsvitu Olga Havlová.

„Nechceme populisticky vykřikovat, že teď zrovna my všichni podpoříme zákaz, protože je před volbami a protože ta zvířátka jsou krásná, milá, hebká. Jsou však tady také lidé, kteří se chovem kožešinových zvířat živí,“ sdělil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Také poslanec ODS Jan Zahradník je proti zákazu farem. „Podporuji ale pozměňovací návrhy spočívající v zavedení přísného režimu v dohledu nad chovem,“ říká Jan Zahradník. V Česku dnes funguje devět farem s dvaceti tisíci norky a liškami. Pokud by je zákon zakázal, tak nejdříve od roku 2019.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obchodníci se učí legislativu k prodeji kratomu

Už měsíc platí nařízení vlády, které povoluje prodej kratomu pouze ve speciálních obchodech s licencí. Aktuálně ji má padesát prodejen. Odborníci v pátek vysvětlovali novou legislativu k prodeji kratomu vietnamským podnikatelům. Za prodej kratomu bez licence hrozí prodejcům milionové sankce. Bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhuje, aby se na tuto látku a jí podobné navíc zavedla spotřební daň. To bude řešit nová vláda. „Nebudu se bránit diskusi,“ říká místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Téma dalších látek se bude ale řešit i ve sněmovně, kde vznikl nový podvýbor pro léčebné konopí a přírodní látky.
před 59 mminutami

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
před 1 hhodinou

Fiala: Ukrajina letos získala skrze muniční iniciativu 1,8 milionu kusů munice

Ukrajina letos dostala prostřednictvím české muniční iniciativy 1,8 milionu kusů velkorážové munice, cíl pro letošek tak byl splněn, napsal vpodvečer na síti X končící premiér Petr Fiala (ODS). Loni Ukrajina díky iniciativě dostala 1,5 milionu kusů velkorážové munice. Tuzemskou muniční iniciativu oceňuje jak Ukrajina, tak i spojenci Česka v EU a NATO.
19:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kamion, z něhož se vysypaly klády na dálnici, byl přetížený o 13 tun

Nákladní vozidlo s kulatinami, které zapříčinilo čtvrteční tragickou nehodu na dálnici D56 u Ostravy, bylo přetížené. Náklad byl těžší zhruba o 13 tun, uvedla v pátek policie. Šedesátiletý muž, který při nehodě utrpěl vážná zranění, v nemocnici zemřel. Policie proto nyní případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.
10:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

EU hodlá od července zavést clo tři eura na malé balíky

Všechny balíky v hodnotě nižší než 150 eur (zhruba 3600 korun) přicházející do Evropské unie budou od července podléhat clu ve výši tří eur (zhruba 73 korun). Dohodli se na tom v pátek podle agentur ministři financí EU na jednání v Bruselu. Doposud byly takovéto balíky od cla osvobozeny. Česko na schůzce zastupoval odcházející ministr Zbyněk Stanjura (ODS).
14:11Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Rakousko prodlouží o půl roku kontroly na hranicích

Rakousko o šest měsíců prodlouží stávající kontroly na pomezí s Českem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Postupně ale v rámci nového konceptu ostrahy hranic rozšíří kontroly do hloubky pohraničí, prohlásil podle agentury APA tamní ministr vnitra Gerhard Karner. Naposledy prodloužilo Rakousko hraniční kontroly v říjnu, a to o dva měsíce do 15. prosince.
12:20Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Chudobu způsobují hlavně drahé nájmy, ukazuje analýza a hledá řešení

Hlavní příčinou chudoby v Česku nejsou nízké příjmy, ale drahé a nedostupné bydlení. Zatímco podíl lidí žijících v nájmu v posledních letech roste, počet rodin i mladých, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení, klesá. Nájemné se ale zvyšuje výrazně rychleji než výdělky, vyplývá z analýzy Platformy pro sociální bydlení a dalších organizací. Navrhují řadu opatření, jak krizi zmírnit už v nadcházejícím volebním období.
před 10 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o klimatických cílech EU

Evropský parlament oznámil odsunutí platnosti emisních povolenek ETS 2 na rok 2028. Nový klimatický cíl je pak do roku 2040 snížit emise o devadesát procent oproti roku 1990. Z pěti procent se ale členské státy budou moci vykoupit takzvanými uhlíkovými kredity. Podle poslankyně Bereniky Peštové (ANO) jsou cíle EU příliš ambiciózní, některé protichůdné a nesplnitelné. „Evropa v současné době svými nesmyslnými cíli páchá sebevraždu, ve smyslu sebevraždy průmyslové,“ uvedla Peštová v Událostech, komentářích. Poslankyně Gabriela Svárovská (Zelení, klub Pirátů) v debatě moderované Martinem Řezníčkem uvedla, že investice do zelené transformace je důležité provádět tak, aby směřovaly k perspektivním odvětvím a dekarbonizaci.
před 11 hhodinami
Načítání...