Ministryně Šlechtová u prezidenta v Lánech: Řešili novelu stavebního zákona

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým se v sobotu na zámku v Lánech sešli s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (ANO). Jednali především o novele stavebního zákona, který má zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Jenže do závěrečného čtení ve sněmovně míří se stovkou pozměňovacích návrhů a podporu nemá ani v celé koalici. Podle Šlechtové prezident novelu podporuje.

Karla Šlechtová po jednání v Lánech
Zdroj: ČT24

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí uvedl, že o novele ještě budou před závěrečným hlasováním ve sněmovně jednat experti vládních stran. Mají vyřešit sporné body, aby norma měla dostatečnou podporu. Výhrady k ní má ministerstvo zemědělství pod vedením lidoveckého ministra Mariana Jurečky.

„Vzhledem k tomu, že teď se tady projevuje informace o tom, že by některé i koaliční strany neměly hlasovat pro stavební zákon, tak pan prezident a jeho expertní tým jsou tím samozřejmě velmi znechuceni a já tedy také,“ uvedla po schůzce v Lánech Šlechtová.

Novela stavebního zákona prošla ve sněmovně do třetího čtení a má zjednodušit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Oproti Německu nebo Rakousku je totiž v Česku doba povolování staveb více než dvojnásobná. Do třetího čtení míří s novelou také asi stovka pozměňovacích návrhů jak od jednotlivých poslanců, tak ze sněmovních výborů. Řada z nich se ale překrývá. Obsáhlá předloha mění také 43 souvisejících zákonů.

Z fondu regionálního rozvoje už by nešly jen půjčky na bydlení 

Kromě stavebního zákona se v Lánech diskutovalo také o plánech na transformaci Státního fondu rozvoje bydlení do Státního fondu regionálního rozvoje. Ten by podle Šlechtové neposkytoval jen půjčky na bydlení.

„Já bych tam převedla veškeré dotační prostředky MMR, ty národní, tzn. regionální rozvoj, cestovní ruch. Tento fond by byl přesně ten fond, ze kterého by mohly čerpat dotace i půjčky v různých agendách všechny obce a kraje, samozřejmě další organizace zřízené veřejnou správou,“ podotkla ministryně. Expertní tým prezidenta se podle ní k tomuto plánu vyjádřil kladně.