Poslední hospodská cigareta zhasne 30. května ve 23:59. Prezident podepsal protikuřácký zákon

Na konci května nabyde účinnosti tzv. protikuřácký zákon, normu v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. 31. května tak začíná platit úplný zákaz kouření uvnitř restaurací, divadel nebo kin. Týká se ale i prodeje alkoholu v restauracích. Zákon ovšem možná skončí u ústavního soudu, napadnout ho chce místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Zdroj: ČTK/Keystone Autor: Martin Ruetschi

Prezident sice předlohu již dříve kritizoval a považuje zákon za nesmyslný. V prosincovém rozhovoru pro Frekvenci 1 však jasně řekl, že ho nebude vetovat, protože by jako kuřák byl ve střetu zájmů. Totéž zopakoval i na novoročním obědě s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem.

Zákon má kromě úplného zákazu kouření v restauracích zavést také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy a zakazuje také užívání elektronických cigaret třeba v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) budou naopak elektronické cigarety povoleny v kavárnách, barech či restauracích. Výjimku budou mít také vodní dýmky.

Norma také podle ministra rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny.

Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumilionovou sankcí. „Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat,“ zdůraznil v lednu ministr. 

Předlohu dlouhodobě kritizuje třeba místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Na jednání horní komory si na projednávání zákona přinesl obří cigaretu a letáky. Žádal také o odložení účinnosti zákona i o jeho nahrazení absolutním zákazem kouření, který sám navrhl s účinností od roku 2025. Kuberova avizovaná ústavní stížnost by se měla týkat především paragrafu zakazujícího nalévat alkohol zjevně podnapilým osobám.

Cigarety
Profil

Historie protikuřáckého tažení

První historicky doložený zákaz proti užívání tabákových výrobků padl už v roce 1575, kdy římskokatolická církev zakázala kouřit ve všech kostelech v Mexiku a karibských španělských koloniích. O patnáct let později, v roce 1590, papež Urban VII. rozhodl o zákazu užívání tabáku v kostelích i na dalších krytých místech. Tabák se nesměl kouřit v dýmkách a nepřípustné bylo i jeho šňupání a žvýkání. Kdo zákaz porušil, měl být vyloučen z církve.

První zemí světa, která zakázala kouření ve všech uzavřených veřejných prostorech, se v roce 2004 stalo Irsko. Tuzemské restrikce kouření se datují do 30. let, kdy v Československu platil zákaz kouření v autě; spíš než zdravotní důvody ale hrála snaha o snížení nehodovosti, norma vycházela z toho, že cigareta nejde ve prospěch řidičovy pozornosti. Podle posledních čísel v současnosti kouří čtvrtina zdejší populace.