Michaláková pravomocně přišla o práva k dětem. Norský soud její odvolání ani neřešil

Norský soud se odmítl zabývat odvoláním Češky Evy Michalákové proti rozsudku, který ji letos v červnu zbavil rodičovských práv k jejím dvěma synům. Rozhodnutí soudu je tak pravomocné. Podle premiéra Bohuslava Sobotky má Michaláková mimořádnou podporu českého státu.

Video Události
video

Události: Norský soud se odvoláním Evy Michalákové odmítl zabývat

Odvolání Michalákové řešil Krajský soud v Oslu, který zamítavé rozhodnutí vynesl toto pondělí. Odvoláním se, podle informací Českého rozhlasu, odmítl zabývat, protože pro projednání případu prý neshledal důvody. 

„Krajský soud v Oslu se domnívá, že zbavit paní Michalákovou rodičovských práv za to, že případ medializovala, je naprosto správné, a vlastně okresní soud chválí a zcela se s ním ztotožňuje,“ sdělil rozhlasu advokát Michalákové Pavel Hasenkopf.

Video Pavel Hasenkopf
video

Právník Michalákové: Uznání chyby jsme od Norska nečekali, přesto to bylo brutální

Zdroj: ČT24

Poslankyně a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových Jitka Chalánková (TOP 09) řekla ČTK, že považuje medializaci případu jako jediný důvod odmítnutí vrátit děti za nepřípustný. „Odporuje to například tomu, co jsme slyšeli od paní velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové,“ poznamenala.

Právník Michalákové: Nečekali jsme, že norské úřady uznají chybu

Michaláková Českému rozhlasu řekla, že aktuální rozhodnutí pro ni bylo do jisté míry překvapením. Doufala, že justice alespoň jednání nařídí a věcí se bude řádně zabývat. „Nechápu, jak mohou být Norové tak bezohlední a nebrat vůbec v úvahu právo biologických rodičů,“ uvedla Michaláková.

Hasenkopf řekl, že neočekával od žádné norské instituce, že by uznala chybu v tomto případu. „Nečekali jsme ale, že to udělají tak brutálním způsobem, že vůbec nenařídí jednání a smetou to ze stolu,“ doplnil. Soud se podle něj odmítl případem zabývat přesto, že strana Michalákové uvedla řadu nových vážných pochybení.

Připomněl také, že okresní soud vůbec nepřihlédl ke stanovisku českého ministerstva zahraničí, které upozorňovalo na porušení práv rodiny.

Rodina ještě podá dovolání k norskému nejvyššímu soudu, ale zvrat Hasenkopf nepředpokládá. „Musíme to udělat, abychom vyčerpali všechny možnosti v Norsku a mohli se pak obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ řekl. Očekává, že nejvyšší soud by mohl rozhodnout za tři až pět měsíců.

Případ nejspíš zamíří k Evropskému soudu pro lidská práva

Hasenkopf i Chalánková uznali, že dokončení procesu v Norsku je hlavně cestou, jak se dostat k soudu ve Štrasburku. „K tomu to směřuje. Možná nám to krajský soud svým rozhodnutím spíše urychlil,“ poznamenala Chalánková.

Hasenkopf počítá s tím, že premiér Bohuslav Sobotka slní svůj slib a Česká republika rodinu u Evropského soudu pro lidská práva podpoří. Premiér v pátek oznámil, že s podporou počítá. Stát se podle něj v případu angažuje mimořádným způsobem a poprvé byl účastníkem podobného řízení. 

„Byli jsme účastníkem při řízení na prvním stupni, byli jsme účastníkem i před odvolacím soudem v Norsku a teď je důležité, aby paní Michaláková vyčerpala všechny prostředky, které může využít v rámci norského justičního systému, pak je možné přijít do Štrasburku,“ dodal Sobotka s tím, že stát se s rozhodutím norského soudu seznamuje.

Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se ale nepotvrdilo. Soud však tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů, vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. 

Letos v červnu norský soud Evu Michalákovou zbavil rodičovských práv k jejím synům. Současně zakázal matce i otci stýkat se s chlapci.

Adopci mladšího hocha soud ale nepotvrdil a otci rodičovská práva ponechal. Podle Hasenkopfa je nepotvrzení adopce mladšího syna důsledkem podpory, který matce vyjádřilo české ministersto zahraničí.

Norská strana se k případu od počátku nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.