Zeman připustil omluvu za obvinění, že Schapiro nebyl na Hradě

Informaci o neúčasti amerického velvyslance na oslavách 28. října obdržel prezident Miloš Zeman od protokolu Hradu. Pokud nebyla informace o tom, že velvyslanec Andrew Schapiro nedorazil 28. října na Hrad, správná, prezident se omlouvá.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Prezident republiky Miloš Zeman ve svém vystoupení dne 9. listopadu 2016 zmínil i neúčast amerického velvyslance na oslavách státního svátku 28. října 2016.  Tuto informaci prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci,“ stojí v prohlášení, které na svých stránkách zveřejnila prezidentská kancelář. Pod prohlášením je podepsán prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Zeman Schapira ve středu obvinil, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ neúčastnil oslavy státního svátku. Americké velvyslanectví tvrzení odmítlo. Podle ambasády Schapiro na ceremoniálu ve Vladislavském sále byl. Potvrdil to i německý velvyslanec v Česku Arndt Freytag von Loringhoven, který vedle Schapira seděl, a v pátek také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle svých slov je ministr za prezidentovo páteční vyjádření rád.

„Já jsem pana Schapira potkal na Hradě ten večer. Shodou okolností si to pamatuji, protože jsme se zdravili a prohodili jsme pár slov. Já jsem živý svědek toho, že tam opravdu byl. Jsem samozřejmě rád, že se prezident omluvil,“ řekl Zaorálek. 

Americká ambasáda vyjádření Hradu podle Českého rozhlasu ocenila.

Chybná informace padá na hlavu ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ovčáček sdělil, že Zeman si s Forejtem promluví. 

Andrew Schapiro na Pražském hradě 28.10. 2016
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

K omluvě prezidenta ve čtvrtek vyzvali předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Netřeba se omlouvat neviditelnému,“ reagoval na jejich žádost ve čtvrtek Ovčáček.

Hamáček v pátek sdělil, že prezidentovi za omluvu děkuje. Jurečka poznamenal, že omluva mohla být lépe a jasněji formulována. „Ale beru a vnímám toto prohlášení pozitivně, byť mohlo byt podstatně dříve a bez tlaku veřejnosti,“ uvedl.

Z Hradu se omluvy naposledy dočkali letoví dispečeři Řízení letového provozu od mluvčího Ovčáčka. Ten je dříve nařkl, že nesli svůj díl viny na zpoždění leteckého speciálu se Zemanem na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Omluvy Hradu se domáhá také vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Soudy nárok na omluvu Peroutkově vnučce přiznaly, omluvit se má Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoli Zeman. Nejvyšší soud ale výkon pravomocného rozsudku odložil do doby, než rozhodne o dovoláních podaných Hradem i Kaslovou.

Ředitelem hradního protokolu je Jindřich Forejt. Naposledy se o něm mluvilo v souvislosti s kauzou kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, který přežil holocaust. V říjnu sklidil kritiku také pozdní příjezd Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Časový plán domlouvaly protokoly obou zemí.

Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance

Schapiro nejspíš se změnou prezidenta v Praze skončí

Schapira jmenoval velvyslancem současný americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Během svého působení v Praze se Schapiro dostal do sporu s českým prezidentem. Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny neúčastnila většina evropských státníků.

Zeman na to reagoval, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu svou funkci opustí. Zeman věří, že se po zvolení Trumpa americkým prezidentem zlepší vztahy Česka s USA.

Vztahy podle českého prezidenta nebudou zatíženy „některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat“.