Letoví dispečeři za zpoždění nemohou, objasnil Ťok Zemanovi. Ovčáček se omluvil

Dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili. Prezidenta Miloše Zemana o tom na zámku v Lánech informoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. Prezidentův mluvčí se záhy omluvil letovým dispečerům za své výroky na jejich adresu.

Ministři Dan Ťok a Andrej Babiš na zámku v Lánech
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Ťok po sobotním setkání s prezidentem v Lánech, které se týkalo zrychlení výstavby dopravních staveb, uvedl, že se tématu opožděného státního letu se Zemanem krátce věnovali. „Pana prezidenta jsem informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu,“ řekl ministr dopravy.

Dodal také, že problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni. „A pravděpodobně se neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,“ řekl Ťok.

Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. „My protokol prezidenta neděláme,“ poznamenal.

Ťokovo zdůvodnění nakonec přijal i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „V každém případě platí, že pokud se řidiči letového provozu nějak cítili dotčeni prohlášeními, která jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám,“ uvedl Ovčáček pro ČT.

Václav Klaus a Miloš Zeman na pohřbu Michala Kováče
Zdroj: ČTK

Delegace, ve které byl kromě Zemana také bývalý prezident Václav Klaus, přiletěla minulý týden o několik minut pozdě na státní pohřeb Kováče. Nebyli proto už vpuštěni do sálu, kde lidé kondolovali vdově, a rakvi se Zeman poklonil na nádvoří. Poté se zúčastnil dalších částí pohřbu. Záležitost vyvolala značnou kritiku.

Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli.