Ve Chvaleticích hořela elektrárna, výroba proudu se na týdny zastaví

Požár zauhlovací stanice s dopravníkovým pásmem, ke kterému došlo v chvaletické elektrárně na Kolínsku, způsobil škodu za zhruba padesát milionů korun a na několik týdnů zastavil výrobu elektřiny. Teplo pro obec Trnávka a Chvaletice zajistí alternativní zdroj.

Chvaletická zauhlovací stanice – provoz, který zajišťuje vykládání a skladování uhlí – se nachází mimo výrobní bloky samotné elektrárny a požár tam vypukl v úterý po půl čtvrté ráno. Plameny, na něž hasiče upozornila požární signalizace, pravděpodobně vypukly v zauhlovací věži, kam míří 200 metrů dlouhý dopravníkový (přepravní) pás s uhlím. Konstrukce věže následně spadla.

Při vypuknutí požáru bylo v práci několik desítek lidí, podle havarijního plánu ale okamžitě opustili pracoviště, a tak oheň nikoho nezranil. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu a vyžádali si pomoc kolegů ze Středočeského kraje. Na místě zasahovalo třináct jednotek. Pod kontrolu se podařilo oheň dostat zhruba ve tři čtvrtě na šest. Obyvatelům v okolí nehrozilo bezprostřední nebezpečí. Nyní probíhá dohašování ohnisek, trvat může až do středy.

Současně s tím hasiči a policisté vyšetřují příčinu nehody. Patrně se jednalo o technickou závadu, zatím se nejeví, že by se jednalo o úmyslný čin či nedbalost, uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová. Hasiči uvedli čtyři verze vzniku požáru, nedbalost, zadřené ložisko na pásovém dopravníku, samovznícení uhlí nebo závada na elektroinstalaci.

Požár ve chvaletické elektrárně
Zdroj: HZS Pardubického kraje

Nejmladší elektrárna svého druhu patří do Tykačova portfolia

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi; v chodu je od roku 1979 a její instalovaný výkon činí 820 MW. Letos elektrárna odstavila dva bloky, které modernizuje. Po úterní nehodě zastavila provoz i zbývajících dvou bloků.

„Musí se sehnat náhradní díly pro dopravníkový pás a pravděpodobně bude muset být vystavěna ta věž,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Protože jde o specifické dodávky dílů, není zatím jasné, zda je nebude nutné vyrobit, což má za následek několikatýdenní přerušení provozu.

2 minuty
UDÁLOSTI: Ve chvaletické elektrárně brzy ráno vypukl požár
Zdroj: ČT24

„Požár v elektrárně ve Chvaleticích nemá zásadní vliv na fungování přenosové soustavy jako celku, a to ani v souvislosti s tím, že jsou zároveň v odstávce i jaderné elektrárny. Je to samozřejmě chybějící výkon, který se však projevuje pouze na nižším exportu,“ uvedla Barbora Peterevá, mluvčí ČEPS, provozovatele energetické přenosové soustavy.

„Přestože chvaletická elektrárna je jedna z největších svého druhu tady v regionu, tak ani distribuce elektřiny do domácností ani do podniků nebyla nijak ohrožen, ta probíhá a probíhat bude nadále,“ doplnil hejtman Netolický.

Vedle elektřiny pro distribuční síť vyrábí ve Chvaleticích také teplo pro obce Trnávka a Chvaletice. Pro jeho výrobu má nyní elektrárna připravenou náhradní kotelnu. „Dodávky teplé vody pro obyvatele okolních obcí zůstanou zachované díky záložnímu zdroji,“ potvrzuje mluvčí majitele Gabriela Sáričková Benešová.

Celý energetický areál vlastní a provozuje společnost Severní energetická, známá především jako těžař severočeského hnědouhelného lomu ČSA a provozovatel úpravny hnědého uhlí v Komořanech. Vlastnicky Severní energetickou ovládá český podnikatel Pavel Tykač, který výlučnou kontrolu nad primárně těžařskou společností převzal prostřednictvím lucemburské firmy Haltixar.

Elektrárna Chvaletice (ilustrační foto)
Zdroj: ČEZ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci volají po prošetření kauzy darovaných bitcoinů

Sněmovna bude nejspíš příští týden jednat o daru bitcoinů přijatých exministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Opoziční ANO i SPD budou usilovat o demisi koaličního kabinetu a pokud neuspějí, zvažují vyvolání hlasování o nedůvěře vlády. Ani podle Pirátů vláda není důvěryhodná. O nutnosti kauzu objasnit hovoří i zástupci vládních stran a Blažkova stranická kolegyně a možná nástupkyně Eva Decroix. Ta nástupnictví nepotvrdila, ČT však sdělila, že jí je resort blízký.
před 5 hhodinami

Mátl: Pozastavení stavby D11 kvůli radiaci neovlivní datum dokončení

Pozastavení stavby dálnice D11 kvůli zjištění zvýšené přírodní radiace na třísetmetrovém úseku u Trutnova nebude mít vliv na plánované dokončení v roce 2028, oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. U dokončení celé části o délce 21 kilometrů očekává zpoždění maximálně půl roku. Budování by podle něj mělo pokračovat v létě i přes případné komplikace v tunelu Poříčí.
před 9 hhodinami

Silné bouřky dorazí i v pondělí, hrozí bleskové povodně

Bouřkové počasí o víkendu neskončí, silné bouřky doprovázené nárazovým větrem, přívalovými srážkami a krupobitím dorazí do Česka také v pondělí odpoledne a večer. Znovu se mohou rozvodnit menší toky a místy hrozí bleskové povodně. Vyplývá to z aktuální výstrahy a dalších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 11 hhodinami

Opozice bude kvůli daru bitcoinů usilovat o sesazení vlády

Opoziční ANO a SPD budou ve sněmovně při čtvrteční schůzi ke spornému daru bitcoinů ministerstvu spravedlnosti požadovat demisi koaličního kabinetu. Pokud neuspějí, pravděpodobně následně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. V Otázkách Václava Moravce to uvedli místopředsedové obou opozičních hnutí Karel Havlíček (ANO) a Radim Fiala (SPD).
před 12 hhodinami

Byli mezi prvními na světě. Teď lékaři z Hradce Králové léčbu stentgraftem rozvíjejí

Lékaři z Hradce Králové v Česku už 30 let rozvíjejí léčbu stentgraftem. Roztažitelná výztuž cév za tu dobu pomohla mnoha pacientům v tamní fakultní nemocnici, ale i jinde. Život zachránila třeba policistovi, kterého zranil pachatel na útěku. Doktoři mu do natržené aorty vložili zpevňující trubici. „Je to kovová konstrukce pokrytá cévní protézou, ona se dostává do místa toho natržení cévy, a stabilizuje cévní stěnu, zastavuje krvácení a ta cévní protéza se stává součástí vašeho těla,“ vysvětlil lékař Jan Raupach z Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
před 16 hhodinami

Velké baterie umožní zefektivnit využívání elektřiny

Přibývání velkých baterií v tuzemsku má od října umožnit novela známá jako Lex OZE 3. Využívat je půjde pro stabilizaci sítě i obchodně. A zájem investorů je obrovský. „Kdo nastoupí do trhu služeb výkonové rovnováhy nejdřív, vydělá na tom nejvíc, protože ceny budou klesat,“ míní specialista na baterie Ivo Apfel. Podle zástupců oboru ale ještě zbývá dořešit problémy s jejich připojováním k soustavě.
před 17 hhodinami

Alkohol či přeceňování sil. Vodní záchranáři před sezonou upozorňují na největší rizika

Nadměrné pití alkoholu, skoky do neznámé vody nebo přeceňování sil při náhlých změnách počasí. Taková jsou podle prezidenta Vodní záchranné služby ČČK Davida Smejkala hlavní rizika pohybu u vody. Vodní záchranné službě loni výrazně přibylo zásahů, celkem vyjeli 1309krát, přitom předloni měli za celou sezonu 836 výjezdů. Dvanácti lidem už nemohli minulý rok vodní záchranáři pomoci, v roce 2023 evidovali dvě úmrtí.
před 17 hhodinami

Ve školních jídelnách se má od září jíst zdravěji

Školní jídelny se připravují na změny jídelníčků. Už od září mají být obědy pestřejší a také nutričně vyváženější. Část zařízení má obavy z většího plýtvání a možného zdražení. Ministerstvo školství už ale ve vyhlášce, která změny přináší, větší změny nechystá. Počítá jen s ročním přechodným obdobím. Už teď se snaží některé školy komponovat do jídelníčku třeba luštěniny, s nimiž počítá také nová vyhláška. Ta zahrnuje i méně solení a slazení nebo maso dvakrát týdně. Sladké by pak měly jídelny nabízet nejvýš dvakrát do měsíce, naopak jedenkrát týdně rybu a zeleninu každý den.
před 18 hhodinami
Načítání...