Valachová chce skoncovat s nízkými platy učitelů. Po Babišovi žádá 13 miliard

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pevně stojí za požadavkem odborů, které chtějí od příštího roku navýšit mzdy učitelů a nepedagogických zaměstnanců o 10 procent. Bude kvůli tomu chtít do rozpočtu o 13 miliard navíc. Peníze by šly nejen na tarify, ale také na odměny nebo nový stupeň pro začínající učitele.

 Valachová růst platů učitelů dlouhodobě podporuje. Jde podle ní o dluh, který trvá už minimálně deset let.

„Z mého pohledu už toho bylo dost. Je zcela legitimní, abychom vůči učitelům a nepedagogickým pracovníkům ve školství zaujali mnohem razantnější postoj a podpořili jejich oprávněné požadavky mnohem důrazněji,“ řekla po jednání s odbory.

„Není to o platech, je to o postavení učitelů. Pokud si učitelů vážíme, nemůžeme nadále respektovat, že vydělávají polovinu platu ostatních vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců,“ dodala ministryně. Čeští učitelé jsou na tom podle ní dokonce nejhůř z ostatních vyspělých zemí Evropy.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)

Kateřina Valachová

ministryně školství

„Nemůžeme si myslet, že bez kvalitních a motivovaných učitelů by se naše vzdělávání mohlo zlepšit. V žádném případě tomu tak není. Situace je tak vážná, že drtivá většina absolventů pedagogických fakult nesměřuje do našich škol. Můžeme se dostat do situace – kdo bude učit naše děti?“

Kateřina Valachová

ministryně školství

Po ministerstvu financí proto bude chtít přidat do rozpočtu 13 miliard korun. Se šéfem resortu Andrejem Babišem (ANO) by se měla Valachová setkat příští týden. Doplnila, že má podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

„Ačkoliv jde o obrovskou sumu, na základě našich propočtů by stačila na desetiprocentní nárůst platů i na start obnovy osobních příplatků. Měla by pokrýt i zavedení nového stupně 1, aby se začínající učitelé posunuli v ohodnocení už po dvou letech,“ uvedla ministryně.

Osobní příplatky podle Valachové nyní neexistují. „Pokud ovšem sto korun hrubého po dvaceti letech praxe nepokládáte za osobní ohodnocení,“ dodala ironicky. Mladí učitelé pak nyní mohou dosáhnout na vyšší plat až po šesti letech. 

Video Studio ČT24
video

Valachová: Brzy se můžeme dostat do situace, že děti nebude mít kdo učit

Nástupní plat učitele by mohl vzrůst na 23 tisíc

Odboráři nedávno ohlásili, že požadují zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků od příštího roku minimálně o deset procent. Nástupní tarifní plat učitele by se tak mohl zvýšit asi o dva tisíce na 23 tisíc korun, u nejzkušenějších pedagogů by základ mohl vzrůst na 30 tisíc. 

Průměrný plat v mateřské škole je podle údajů ministerstva školství asi 19 tisíc korun, v základní škole kolem 22 500 korun a na střední škole přibližně 23 300 korun. Ministerstvo má proto v plánu i celkovou změnu financování regionálního školství a zavedení kariérního řádu. Návrhy už jsou připravené a v březnu by měly jít k projednání do vlády.

Rozpočet na rok 2017 zatím počítá se zmrazením výdajů na školství

Kariérní řád by měl učitelům přinést perspektivu profesního růstu. Měl by mít tři stupně – začínající, samostatný a vynikající učitel. Postup bude spojen se zvýšením platového tarifu. Řád by měl začít platit v roce 2018 a dalších deset let se bude naplňovat nejvyšší stupeň. Až bude fungovat naplno, odhadují se roční náklady na více než tři miliardy korun.

Střednědobý výhled státního rozpočtu na léta 2017 a 2018 ale zatím počítá se zmrazením výdajů na školství. Podle ministryně i odborů se ovšem tento stav musí změnit nejen kvůli platům, ale i kvůli inkluzivní novele školského zákona. Vzdělávání handicapovaných dětí v běžných školách upravuje novela, podle níž se začnou školy řídit od září.