Poslední obžalovaný v kauze ProMoPro půjde na 7,5 roku za mříže

Sedm a půl roku vězení dostal podnikatel Libor Veverka - poslední z dvanácti obžalovaných v kauze ProMoPro, u kterého se čekalo na verdikt. Upozornily na to Hospodářské noviny, podle nichž ale není jasné, zda byl Veverka hlavním mozkem podvodu. Na jeho účtech skončilo 135 milionů korun vyvedených přes bílého koně z půlmiliardové zakázky spojené s českým předsednictvím Unii.

Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK Autor: Josef Horázný

Společnost ProMoPro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Podle policie byla smlouva nastavena tak, že si ProMoPro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun. Finanční úřad kvůli porušení rozpočtové kázně vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun.

Odsouzeni byli podnikatelé, vládní úředníky soud osvobodil

V kauze bylo obžalováno 12 lidí z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Vedle tehdejšího jednatele ProMoPra a osmi zástupců dalších firem byli obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci Úřadu vlády.

Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS), jehož vládní sekce o zakázce rozhodla, mezi obviněnými nebyl. Trojici úředníků soud osvobodil, ale v červnu odsoudil sedm podnikatelů - někdejšího jednatele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého a šest zástupců subdodavatelských společností - až k devíti letům vězení. V září pak ještě uložil dalšímu podnikateli, Radku Müllerovi, trest ve výši šesti let a devíti měsíců.

Nejpřísnější verdikt si vyslechli Veselý z ProMoPra a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody. Dalších 450 milionů musí Česko vymáhat v civilním řízení.