Ministerstvo zdravotnictví chce obchodníky s léky připravit o miliardy korun

Omezením reexportů léků a cenovou regulací chce ministerstvo zdravotnictví ušetřit kolem šesti miliard korun. Má k tomu vést cenová regulace a také přísnější dohled nad reexporty léků. Z Česka jsou každoročně reexportovány přípravky v hodnotě 3,6 miliardy korun, podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) se několikrát stalo, že kvůli výhodnému vývozu relativně levných léků do zahraničí potom přípravky v Česku chyběly.

Reexport léků je pro obchodníky zajímavý proto, že se v Česku prodávají léky levněji než v mnoha dalších evropských zemích, stačí je proto odvést do Německa a výhodný obchod je hotov. Ministerstvo přiznává, že reexport je v souladu s pravidlem volného pohybu zboží a služeb v Evropské unii, ale občas způsobuje, že se dotyčný léčivý přípravek kvůli reexportům vyprodá. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby byl kvůli reexportům v minulosti neodstatek léků na vysoký krevní tlak či na ředění krve.

"Ministerstvo zdravotnictví v uplynulých dvou letech muselo třikrát sáhnout k tomu, že zakázalo možnost reexportu léčivého přípravku z ČR," upozornil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dodal však, že podle stávající právní úpravy není žádná sankce pro obchodníky, kteří zákaz poruší. Lubomír Chudoba uvedl, že reexport provádějí distributoři léčiv, přípravky nenakupují v lékárnách.

Nepovolený reexport vyjde na 20 milionů nebo zákaz činnosti

Pohled na reexporty má proto zcela změnit novela zákona o lécích, podle které nebude možné některé přípravky reexportovat bez souhlasu ministerstva, o který bude muset exportér požádat. „Pokud tak neučiní, hrozí sankce až 20 milionů korun, respektive je možnost uložit zákaz činnosti až na dobu dvou let,“ upozornil ministr.

Seznam léků stanoví ministerstvo společně se Státní úřadem pro kontrolu léčiv. Podle Němečka půjde o přípravky, které „budou nenahraditelné, jejich nedostatek bude mít přímý dopad na veřejné zdraví a už v minulosti byl tento léčivý přípravek předmětem omezení distribuce mimo Českou republiku“.

Česká lékárnická komora sice návrh ministerstva zdravotnictví vítá, ale s výhradami. Lékárnici jsou přesvědčeni, že hrozí, že úředníci s možnostmi, které dostanou, nebudou nakládat správně. „My se obáváme, že pokud to nebude dobře nastavené a flexibilně vyhodnocované, budeme se do potíží dostávat opakovaně,“ upozornil předseda komory Lubomír Chudoba. Rozhodující podle něj bude podoba vyhlášek.

Od cenové regulace si ministertvo slibuje až šestimiliardovou úsporu

Stanovení úhrady a ceny zdravotnického prostředku se bude srovnávat podle nejnižší referenční hodnoty v zemích EU. Minimálně každých pět let by se měly uskutečnit revize cen a úhrad, zdravotní pojišťovny by mohly vyjednávat s výrobci o dalších slevách. „Systém bude trvale zajišťovat tlak tak, abychom neplatili více, než musíme,“ uvedl ministr. Předpokládá, že vyhláška by roztřídila zdravotnické prostředky až na několik stovek skupin podle jejich přesného určení, jako je tomu už teď u léků. V každé skupině by měl pacient zajištěn plně hrazený zdravotnický prostředek. Změna by měla přinést úsporu čtyř a šesti miliard.

Zatímco novela, která se týká reexportů, by měla být hotová v srpnu a Svatopluk Němeček očekává její schválení v parlamentu tak, aby mohla platit od počátku příštího roku, u novely ke zdravotnickým prostředkům očekává trnitější cestu. Vláda by ji měla dostat v září, v parlamentu by ale mohla narazit, ministr míní, že délka jejího schvalování bude souviset s tím, „jak se bude dařit lobbistům“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 49 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 3 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 3 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 3 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 5 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...