Po úterním zásahu proti extremismu skončili tři lidé ve vazbě

Praha – Soud poslal do vazby tři z šesti lidí, které policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem proti extremismu. Uvedla to mluvčí dozorujícího státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Další podrobnosti včetně právní kvalifikace trestných činů však nechtěla poskytnout s odvoláním na aktuální stadium vyšetřování. Podle serveru Lidovky.cz mířil policejní zásah proti levicovým radikálům.

„Soud vyhověl návrhu státního zástupce a poslal tři osoby do vazby,“ uvedla mluvčí. Další informace podle ní zastupitelství uvolní nejdříve za dva týdny. Server Lidovky.cz dnes napsal, že policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří podle policie spáchali nejméně pět žhářských útoků. Zapálili prý policejní vozy, jednu policejní služebnu a mýtnou bránu.  

Podle policie prý za útoky stojí anarchisté z uskupení Síť revolučních buněk: „Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku… prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ uvádí policejní dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici. 

V úterý proběhl policejní zásah na více místech po ČR. V Brně-Králově Poli policie našla extrémně nebezpečný předmět, jehož povahu neupřesnila. Podle informací ČTK to byl nástražný výbušný systém uložený v bytě panelového domu. V souvislosti s nálezem museli čtyři lidé dočasně opustit své obydlí. 

Večer pak policie zasahovala i v Komunitním centru Ateneo v Mostě, kde se pořádají diskusní večery a projekce. Na místě byli jak uniformovaní policisté, tak kriminalisté v civilu.