Reportéři ČT dostali další novinářskou cenu

Praha - Reportéři ČT dnes večer převzali další ocenění. V soutěži Novinářská cena 2011 si odnesli cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. Vyhrála ho reportáž Lukáše Landy o pražských předražených jízdenkách. V ostatních kategoriích se dařilo především týdeníku Respekt, ale i Lidovým novinám nebo Českému rozhlasu. Česko-slovenskou cenu veřejnosti, kterou v on-line hlasování vybírali hlavně čeští a slovenští diváci a čtenáři, vyhrála novinářka Sabina Slonková za snahu zjistit platy ministerských úředníků. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a Nadáciou otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation Bratislava. Výsledky soutěže najdete zde.

Novinářská cena se poprvé udílela loni, podle organizátorky soutěže Marie Peřinové z Open Society Fund Praha byla inspirací obdobná cena udílená na Slovensku. „Chceme ocenit kvalitní českou žurnalistiku, protože se domníváme, že je součástí demokratické společnosti,“ řekla ve Studiu ČT24.  

O každé kategorii rozhodovala samostatná tří až pětičlenná nezávislá porota složená ze zástupců akademické, mediální a neziskové sféry. Hodnotilo se především řemeslné zpracování a práce s daty a informacemi. U audiovizuálních reportáží byla důležitá také obrazová složka. V několika kategoriích porota udělila i čestná uznání za příspěvky, které se do nominací nevešly, ale přesto si za výjimečnou úroveň zasloužily vyzdvihnout. Nora Fridrichová a Miroslav Korecký si tak odnesli čestné uznání za Malostranské korekce (168 hodin). Porota na pořadu ocenila dlouhodobou kvalitní a odvážnou politickou satiru.

Video Nevýhodná smlouva na výrobu jízdenek
video

Nevýhodná smlouva na výrobu jízdenek

Do soutěže se přihlásilo více než 330 příspěvků. Organizátoři je rozdělili do deseti novinářských kategorií. Vedle psané žurnalistiky se hodnotila i audiovizuální a nově také žurnalistika on-line. Největší konkurence byla u psaných investigativních témat, kam se přihlásilo 60 příspěvků. Naopak menší zastoupení bylo v audiovizuální kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, kde získali Reportéři ČT všechny tři nominace.

Česká televize uspěla s reportáží Lukáše Landy zaměřenou na předražené jízdenky. Reportéři ČT tehdy jako první upozornili na vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. „V případě této reportáže bylo důležité i to, že měla konkrétní dopad. Autor velmi dobře vypátral příčiny problému a zároveň se snažil přispět k jeho řešení,“ uvedla Peřinová.  

Landa na reportáži pracoval přibližně dva měsíce, nejvíce času mu zabralo získávání a ověřování informací. Dopravní podnik ale podle něj příliš sdílný nebyl. „Primátor Svoboda s tehdejší nakrátko zvolenou ředitelkou podniku deklarovali, jak to bude transparentní. Ta zkušenost nyní vypadá podobně. Oni nerespektují, že by se na ně měl vztahovat zákon o veřejném přístupu k informacím,“ řekl ve Studiu ČT24.

Video Rozhovor s Marií Peřinovou a Lukášem Landou
video

Rozhovor s Marií Peřinovou a Lukášem Landou