Primárky v západních Čechách vyhrál Sobotka

Plzeň - Prezidentské primárky ODS vyhrál v západních Čechách senátor Přemysl Sobotka. Svého protikandidáta, europoslance Evžena Tošenovského, porazil o 273 hlasů a upevnil si tak celkové průběžné vedení z dosavadních regionálních kol voleb. Primárky ODS se zatím uskutečnily v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v jižních Čechách a na Vysočině a v Olomouckém a Zlínském kraji. Sobotka získal celkem 1 523 hlasů, to je 66 procent. Pro Tošenovského hlasovalo dosud 794 lidí. Sobotku těsně porazil jen na střední Moravě. Dva kandidáti ODS dnes také odstoupili z kandidátky pro krajské volby v Karlovarském kraji, protože se nechtěli finančně podílet na převolební kampani. 

„Výsledek mě potěšil, můžu všem poděkovat za hlasy a zároveň slíbit, že udělám maximum pro to, abych celé primárky vyhrál,“ uvedl Sobotka. Evžen Tošenovský, bývalý sportovec, informatik a moravskoslezský hejtman, dnes europoslanec, vyhrál nad Sobotkou zatím jen jednou, na střední Moravě, a to o jediný hlas. Primárky jsou ale teprve v polovině a Tošenovský se rozhodně nevzdává. „Věřím, že moravské regiony se na to budou dívat jinak,“ řekl.

Video Přemysl Sobotka zvyšuje náskok
video

Přemysl Sobotka zvyšuje náskok

Z kandidátky ODS pro krajské volby v Karlovarském kraji dnes odstoupili Petr Černý a Martin Čonka. Strana po nich chtěla celkem 800 000 korun. Dnes o tom informoval server iDnes.cz. Krajský předseda ODS Jiří Vaněček označil jejich krok za nepochopitelný. Černý byl na druhé pozici kandidátky, Čonka na sedmé. ODS v Karlovarském kraji chce shromáždit na kampaň 4,5 milionu korun, asi pětinu mají dát kandidáti. „Kdybychom celkové náklady znali před nominacemi, nikdy bychom nekandidovali,“ uvedli Černý a Čonka. Strana po nich prý chtěla 250 000 korun jako osobní vklady a zajištění vkladu 550 000 Kč za oblast Cheb.

O tom, že se kandidáti budou na kampani finančně podílet, rozhodlo krajské vedení strany. Lídr Petr Šindelář dává 200 000 korun, Černý měl dát 150 000 Kč. Příspěvky strana odstupňovala až k patnáctému místu s 10 000 korunami. „Podle mého názoru ani jeden z nich není v situaci, že by si nemohl příspěvek dovolit,“ řekl Vaněček. Na posty vzhůru se posouvají jednatel firmy Ašské lesy Jiří Červenka a exstarosta Chebu Jan Svoboda.