Stropnický: Munici v Česku běžně skladují soukromé firmy

Praha - „To není vojenský muničák, není tam munice armády České republiky,“ řekl k vybuchlému muničnímu skladu ve Vrběticích ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V místě explodoval sklad soukromé firmy Imex Group, v areálu ale munici skladují další soukromé firmy i státní podnik VTÚ. Právě proto, že šlo o prostory využívané soukromou firmou a ne armádou, vyšetřuje výbuch policie, nikoli armáda, která jen pomáhá s ostrahou areálu.

„Nebylo to označeno jako vojenský prostor, protože to není vojenský prostor,“ upozornil Stropnický s tím, že prostor o ploše zhruba deset krát tři kilometry byl ohraničen plotem s ostnatým drátem. Přesto sem ale podle Stropnického místní obyvatelé běžně vstupovali, a dokonce sem chodili například houbařit. Podle zvláštních předpisů pak byly chráněny i jednotlivé sklady.

„Oni tam skladují munici a mají na to licenci,“ upozornil Stropnický na to, že jde o běžnou praxi, která sice podléhá přísným pravidlům, nicméně soukromým firmám je dostupná. V areálu ve Vrběticích se podle ministra kromě nábojů do lehkých zbraní skladovala také munice dělostřelecká či letecká.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Licence se totiž vždy uděluje pro konkrétní typ zbraní. Větší množství munice skladuje v Česku asi 20 soukromých firem ve 30 provozovnách. Držitelů zbrojní licence, která umožňuje nakládání se střelivem či municí, je více než 2 300. Podle policie má ale naprostá většina držitelů zbrojní licence pouze povolení s nakládáním se střelivem, tedy náboji do střelných zbraní. Nebezpečnou munici, jako jsou granáty, střely do pancéřovek nebo dělostřelecké střelivo, může skladovat méně firem.

V Česku je celkem uskladněno asi 5,5 milionu kusů granátů, min, dělostřeleckého střeliva nebo signálních a osvětlovacích prostředků. Další munice je uskladněna v sedmi vojenských muničních skladech, které spravuje armáda.

„Muniční sklady kontroluje policie,“ dodal Stropnický. Kontroly v civilních muničních skladech může provádět 50 speciálně vycvičených policistů. Ročně uskuteční 400 až 500 kontrol. Tento týden policie kvůli výbuchu ve Vrběticích zahájila mimořádné kontroly. „Půjde o překontrolování přibližně 18 subjektů, z nichž některé mají několik dalších poboček a provozoven, které provede 17 kontrolních skupin,“ uvedla policejní mluvčí Jana Macalíková. Kromě policistů se kontrol, které budou trvat několik týdnů až měsíců, zúčastní hasiči.