Trump ustavil vesmírné velitelství, vesmírné síly ale stále nemá

Americký prezident Donald Trump v noci ze čtvrtka na pátek oficiálně ustavil Vesmírné velitelství USA. Jeho cílem je podle prezidenta hájit klíčové americké zájmy ve vesmíru. Informovala o tom agentura AP. Vytvoření nového vesmírného velitelství je chápáno jako krok k Trumpovu cíli vytvořit vesmírné síly jako nový druh ozbrojených sil Spojených států.

Trump v projevu uvedl, že nové velitelství zajistí, aby nikdo nezpochybňoval pozici USA, a „bude hájit klíčové americké zájmy ve vesmíru“. Šéf Bílého domu následně doplnil, že Spojené státy neustále čelí novým formám nebezpečí, což si žádá reakci. 

Nové velitelství by mělo lépe organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu.

Na tahu je Kongres

Tímto krokem Trump reaguje na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit, či dokonce ničit americké družice, poznamenala AP. Ustavení amerických vesmírných sil jako další složky armády nicméně stále čeká na schválení Kongresem.

Nyní tvoří americké ozbrojené síly armáda, letectvo, námořnictvo, námořní pěchota a pobřežní stráž. Pokud Kongres Trumpovu požadavku vyhoví a vesmírné síly ustaví, bude to od roku 1947, kdy vzniklo samostatné letectvo, první nová složka ozbrojených sil USA. Někteří američtí senátoři z řad demokratů i republikánů ale na záměr prezidenta hledí s pochybnostmi.

Kolář o vytvoření armádních vesmírných sil v USA (zdroj: ČT24)