Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.

Vyhublá samička tučňáka s neobvyklou barvou se v sobotu objevila na pláži Boomer beach poblíž Port Elliot, které se nachází asi 65 kilometrů jižně od Adelaide. Ptáka malého vzrůstu si ten samý den vzala do péče australská Organizace na ochranu volně žijících zvířat (WWO) z nedalekého města Goolwa, která mu dala jméno Pearl.

Protože zvíře váží pouze jeden kilogram, musí se nejdříve vykrmit. Až pak se rozhodne, co s ním bude dál. Ochranáři samičce naordinovali speciální dietu a krmí ji protiplísňovými léky, které na zakázku vyrobila místní lékárna. Jedná se o medikamenty, které brání respiračnímu plísňovému onemocnění, jímž tučňáci v zajetí často trpí.

Ojedinělý vzhled

Na tom, že se jedná o ojedinělý vzhled tučňáka, se shodla zástupkyně WWO Rena Robinsonová s dalšími odborníky. Specifické je jeho zbarvení, které způsobila extrémně vzácná genetická mutace zvaná leucismus, při níž jedinec ztrácí kožní pigment a má buď jednu barvu, nebo je celý bílý. To je však v přírodě velmi nevýhodné.

„U mořských ptáků má dvoubarevné opeření svůj účel. Tmavší (peří) má ladit s barvou moře, takže když je nad ptáky dravec, jsou pro něj těžko viditelní,“ přiblížila Diane Colombelliová-Négrelová, která tučňáky studuje přes deset let.

Jiné zbarvení by Pearl také mohlo ztížit hledání partnera, protože by ji ostatní tučňáci mohli odmítnout kvůli její odlišnosti, dodala odbornice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mise Artemis pro přistání na Měsíci může mít zásadní problémy, varuje inspektor

NASA nedávno změnila své plány ohledně mise na Měsíc. Stále ale doufá, že tam do roku 2028 její astronauti přistanou. Teď se objevila další překážka – podle zprávy kontrolního orgánu by let byl spojený s riziky pro bezpečnost posádky. Ve čtvrtek večer pak NASA informovala, že start mise Artemis II, při které astronauti obletí Měsíc, by mohl proběhnout 1. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hrad Loket vznikl o sto let dříve, než se předpokládalo, odhalili archeologové

Jeden z nejstarších českých hradů, Loket v Karlovarském kraji, je ještě starší, než naznačovaly dosavadní důkazy. Odhalil to teď čerstvý výzkum, který využil nové technologie.
před 9 hhodinami

Vědci spočítali, kolik emisí způsobila válka v Gaze

Vědci poprvé spočítali, kolik emisí skleníkových plynů způsobil konflikt mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Tvrdí, že v souvislosti s konfliktem se do atmosféry uvolnilo asi 33 milionů tun oxidu uhličitého, což odpovídá celoročním emisím Jordánska.
před 15 hhodinami

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 20 hhodinami
Načítání...